GMO. List otwarty Jose Bove do premiera Donalda Tuska w sprawie GMO
José Bové, wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego napisał list otwarty do premiera Donalda Tuska. Zwraca w nim szczególną uwagę na nieprawidłowości w procesie uchwalania Ustawy o nasiennictwie. Zdaniem Jose Bove, Parlament RP złamał postanowienia Konwencji z Aarhus. Poniżej zamieszczamy treść listu.
„W. Sz. P. Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
00-583 Warszawa,
Al. Ujazdowskie 1/3 Poland
fax: +48 22 625 26 37
Bruksela, 6 września 2011 r.
Szanowny Panie Premierze,
Udział obywateli w procesie podejmowania decyzji politycznych jest jednym z filarów demokracji. W roku 2001 Polska stała się stroną Konwencji z Aarhus, która zabezpiecza prawo Europejczyków do dostępu do informacji, partycypacji społecznej w podejmowaniu decyzji oraz prawo do postępowania sądowego w sprawach ochrony środowiska. Celem jest tu zabezpieczenie praw obywateli z jednoczesnym nałożeniem na władze publiczne obowiązku zapewnienia dostępu do informacji oraz publicznej partycypacji, a także prawa do postępowania sądowego w sprawach ochrony środowiska.
Przykro jest zauważyć, iż Parlament RP złamał postanowienia tej Konwencji uchwalając Ustawę o Nasiennictwie legalizującą uprawy GMO w Pańskim kraju, bez partycypacji społecznej i bez konsultacji wymaganej przez Konwencję z Aarhus. Nie ma konieczności wchodzenia w szczegółowy opis zagrożeń i potencjalnych niebezpieczeństw wywoływanych przez GMO – są one bardzo dokładnie udokumentowane i wiedza ta jest dostępna także w Polsce. Chodzi tu całą gamę problemów – od potencjalnego zagrożenia zdrowia publicznego, aż po problem patentowania ziarna siewnego, skażenia produkcji rolnictwa ekologicznego, czy też transgranicznego przemieszczania się skażeń biologicznych. Mówiąc najkrócej warto pamiętać o tym, że zastrzeżenia wobec GMO znacząco przeważają nad jego zaletami, a na szali jest przecież utrzymanie świetnej renomy polskiej żywności w Europie.
Polacy w tej dziedzinie wyraźnie wyartykułowali swoje poglądy, rozumieją oni, że uwolnienie GMO można porównać do Puszki Pandory, która raz otwarta, już nigdy nie będzie mogła być zamknięta – w warunkach otwartych granic w Unii Europejskiej. Wspomniana Ustawa, jeżeli byłaby przyjęta w Polsce, miałaby wpływ na inne kraje europejskie. Dlatego jest naszym obowiązkiem obywatelskim, by aktywnie uczestniczyć w tym demokratycznym procesie. Podsumowując, decyzja Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego by zawetować Ustawę o Nasiennictwie była więcej niż uzasadniona. W imieniu większości obywateli Zachodniej Europy, dla których tak cenne są zasady partycypacji obywatelskiej i którzy nie godzą się na ekspansję GMO w Europie, uprzejmie proszę Pana o przekonanie rządzącej koalicji w Polsce, by nie odrzucała prezydenckiego weta do Ustawy o Nasiennictwie w Sejmie.
Z wyrazami poważania,
José Bové
Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego”
Jednoczmy się i walczmy o prawo do życia w bezpiecznej Polsce!
Prosimy o składanie podpisów pod wnioskiem do Rzecznika Praw Obywatelskich o zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego Ustawy Prawo geologiczne i górnicze:
https://www.petycjeon…line.com/protes_przeciw_ustawie_nowe_prawo_geologiczne_i_gornicze
… https://www.petycje.pl/petycja/7899/protest_przeciw_ustawie__prawo_geologiczne_i_g%C3%93rnicze.html
więcej o zagrożeniach na https://bejda.iddd.de/ , https://iddd.de/.
Teresa Wojda i Maria Bejda
Inicjatywa Obywatelska Dorzecza Bzury i Słudwi