GREENPEACE. GAZ ŁUPKOWY. Organizacje ekologiczne i łapówki
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Greenpeace – „EXXON , Gazprom, Orlen, ani żaden rząd nie są w stanie kupić Greenpeac”

Greenpeace – „EXXON , Gazprom, Orlen, ani żaden rząd nie są w stanie kupić Greenpeac”

W związku z pojawieniem się w polskich mediach informacji, przedstawiających opinię generałów rezerwy Wojskowych Służb Informacyjnych z Czech, jakoby „Rosja z pomocą organizacji ekologicznych mogła blokować wydobycie gazu łupkowego w Europie, w tym w Polsce” organizacja Greenpeace postanowiła przedstawić swoje stanowisko.

 Dyrektor Greenpeace Polska Maciej Muskat powiedział: „Greenpeace przez 40 lat swego istnienia pozostał wierny fundamentalnej zasadzie – nie bierzemy żadnych pieniędzy od rządów i firm. To daje nam niezależność, co jest solą w oku wielu polityków i biznesmenów. Owszem, jesteśmy przyzwyczajeni do oskarżeń „Ekolodzy są wspierani przez CIA” w Rosji czy Chinach. Jednak pojawianie się podobnych stwierdzeń w Polsce może zwiastować tylko jedno – że wartości demokracji oraz dziennikarstwa opartego na sprawdzonych faktach są zagrożone.”

Greenpeace przedstawił też swoje stanowisko dotyczące gazu łupkowego, który postrzegany jest przez organizację jako paliwo „przejściowe”, które nie stawowi rozwiązania polskich problemów energetycznych. Według organizacji rozwiązania, dające prawdziwe bezpieczeństwo i niezależność to rozwój energetyki odnawialnej i zwiększenie efektywności energetycznej.

Greenpeace porównuje próbę ratowania systemu energetycznego przez eksploatację gazu łupkowego do próby ratowania globalnego systemu energetycznego przez otwarcie Arktyki na eksploatację paliw kopalnych. Organizacja sugeruje, że w obu przypadkach wygranymi są jedynie akcjonariusze firm pokroju Exxon czy Gazprom.

Organizacja powywołuje się na historię wydobycia gazu łupkowego w Stanach Zjednoczonych, które pokazuje, że eksploatacja  oznacza zagrożenie dla zdrowia ludzi mieszkających w pobliżu odwiertów, głównie poprzez zanieczyszczenie wody pitnej przez substancje wykorzystywane do wydobycia. Obawy organizacji budzi także fakt, że do dziś obywatele USA są pozbawieni dostępu do informacji na temat toksycznych substancji używanych podczas wydobycia.  

Greenpeace uważa, że w sytuacji rosnącego zadłużenia pieniądze podatników powinny być inwestowane jedynie w sprawdzone i bezpieczne alternatywy, czyli na energię odnawialną.

Ekologia.pl na podstawie Greenpeace
4.7/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Greenpeace jakos b. blado odcina sie od Gazu Łupkowego
Zwłaszcza wobec UDOKUMENTOWANYCH SKAŻEŃ,, oraz nieczystej gry lobby gaz-wydobywczego. (Poprawka do Ustawy o Ochronie Wód Prezydenta USA – zezwalajaca na TRUCIE ZIEMI I LUDZI).
Stajemy w obliczu Ekologicznej Wojny Swiatowej: Lobby Kopalin Energetycznych (OPEC, Koncerny Amerykańskie, Izraelskie, oparte na ropie, gazie UsArmy, CIA itd) – kontra …RESZTA ŚWIATA.
Czy Greenpeace -weźmie udzial w tej wojnie, czy bedzie tylko – „ogłaszał swoje stanowisko” na swojej stronie internetowej , a w rzeczywistości – będzie SIEDZIAL CICHO PRZYWIĄZANY DO KOLEJNEGO DĘBU w proteście przeciw jego wycince?