Happening GREENPEACE. Greenpeace w obronie Arktyki
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Greenpeace: Polka wspięła się na londyński Shard

Greenpeace: Polka wspięła się na londyński Shard

Polka wspięła się na londyński Shard. Fot. Greenpeace
Polka wspięła się na londyński Shard. Fot. Greenpeace

Sześć aktywistek Greenpeace weszło szczyt najwyższego budynku w Unii Europejskiej, biurowca Shard w Londynie. Ostatnie 18 metrów samotnie i bez zabezpieczenia pokonała tylko Polka, Wioletta Smul z Poznania, która powiesiła na szczycie tzw. „flagą przyszłości” z napisem „Save the Arctic” (Ochronić Arktykę).

Akcja jest częścią kampanii Greenpeace zmierzającej do powstrzymania planów Shella i innych koncernów naftowych, które planują wydobycie ropy na terenach Arktyki. Ekolodzy chcą w ten sposób przypomnieć światowym liderom i wielkim korporacjom naftowym, że „bezcenne tereny Arktyki są czymś, co należy do całej ludzkości i powinniśmy je pozostawić nienaruszone przyszłym pokoleniom”.

Po serii dramatycznych wypadków na statku i platformie Shella na Alasce w ubiegłym roku, wstrzymano prace w tamtym regionie. Wtedy firma podpisała umowę z rosyjskim gigantem – Gazpromem. Wspólnie planują wydobycie zasobów rosyjskiej Arktyki.

Fot. DAVID SANDISON/Greenpeace

Standardy bezpieczeństwa i ochrony środowiska w Rosji pozostawiają niestety wiele do życzenia.

„To honor dla mnie, stać tu u stóp najwyższego budynku w Unii Europejskiej i być świadkiem tak niebywałego osiągnięcia tych dzielnych kobiet. Patrzeć jak powiewają flagą, dla Arktyki, ze szczytu – to było naprawdę budujące. Nie tylko ja to widziałem.

Widzieli to również szefowie Shella, których biura są wszędzie dokoła. Tego nie mogą zignorować. Dzięki dzisiejszej akcji do ponad 3 milionów ludzi, którzy do tej pory podpisali naszą petycję o ochronę Arktyki, dołączyło ponad 50 tys. nowych. Jeśli Shell będzie nadal ignorował tę narastającą falę sprzeciwu, będzie to nieodwracalna skaza na reputacji tej firmy” – komentuje dzisiejsze wydarzenie dyrektor Greenpeace w Wielkiej Brytanii, John Sauven.

Ekologia.pl, źródło: Greenpeace

4.6/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ropa nie, gaz nie, węgiel nie, przedcież ludzie nie mogą zamarznąć w ciemności:) Potrzebujemy paliw kopalnych by przetrwać zimę, szpitale potrzebuja prądu do ratowania ludzi, potrzebujemy benzyny by przemieszczać się na duże odległości np. do pracy.

Wszystko tak ,tylko starannie , nie tak agresywnie , z empatią ..