Jak 5 gigantów korporacyjnych zatruwa nasz świat?
Nowe badanie wykazało, prawie jedną czwartą plastikowych odpadów można przypisać zaledwie pięciu dużym korporacjom.
Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował około 1,87 miliona odpadów z tworzyw sztucznych zarejestrowanych w latach 2018–2022 i stwierdził, że ponad połowy z nich nie można powiązać z konkretną firmą.
Pozostałe 24 procent można przypisać pięciu korporacjom. Wiodącymi producentami odpadów z tworzyw sztucznych są Coca-Cola (11% zidentyfikowanych odpadów), PepsiCo (5%), Nestlé (3%), Danone (3%) oraz jeden z największych na świecie producentów wyrobów tytoniowych, firma Altria.
Naukowcy twierdzą, że jeśli mamy uporać się z rosnącym problemem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, niezbędna jest większa odpowiedzialność firm. Sugerują też, że pozytywne działania zaledwie kilku dużych korporacji mogą zrobić dużą różnicę.
„Wycofywanie jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych przez największych trucicieli znacznie zmniejszyłoby globalne zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi” – piszą autorzy badania.
Spośród analizowanych w opracowaniu przedmiotów z tworzyw sztucznych ponad połowa pochodziła z zaledwie 56 firm. Analiza zebranych danych umożliwiła także określenie związku „produkcja = zanieczyszczenie”. W efekcie na każdy 1% zwiększonej produkcji tworzyw sztucznych można oczekiwać proporcjonalnego 1% wzrostu zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi.
Autorzy badania zauważają, że można poczynić wysiłki w celu ograniczenia zużycia tworzyw sztucznych, poprzez ulepszenie systemów gospodarowania odpadami, zmiany projektów produktów i zwiększenia możliwości recyklingu.
Tymczasem naukowcy w dalszym ciągu szukają sposobów na stworzenie plastiku, który będzie bardziej biodegradowalny i nie będzie zanieczyszczał środowiska. Biorąc pod uwagę podwojenie produkcji tworzyw sztucznych w ciągu ostatnich dwóch dekad, jest to problem, który staje się coraz bardziej niepokojący, a rozwiązanie tego problemu powinno być priorytetem.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Science Advances.
Ekologia.pl (JSz)