Jak miejski hałas wpływa na nasze zdrowie?
Mieszkańcy dużych miast często nie dostrzegają problemu w nadmiarze uciążliwych dźwięków. Nie zwracamy uwagi na to, że hałas miejski jest największym źródłem dźwięków, które zakłócają nam komfort ciszy. Jest on głównie związany z gwałtownym rozrostem infrastruktury miejskiej, z którą nie zawsze w parze idzie budowa i modernizacja drożnych dróg i ekranów izolacyjnych. Jakie dźwięki wydaje miasto? Czy można z nimi walczyć? Jak hałas wpływa na nasze zdrowie?
Wzrost liczby mieszkańców, a wraz z nią zwiększona ilość samochodów i autobusów, rozbudowa linii tramwajowych, powoduje, że z biegiem lat hałas w mieście staje się coraz bardziej uciążliwy. Niestety często bagatelizujemy jego wpływ na nasze życie i nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak negatywnie wpływa na nasze samopoczucie.
Dźwięki miasta
Przyjrzyjmy się jaki poziom hałasu osiągają dźwięki emitowane przez poszczególne środki komunikacji, z którymi do czynienia mamy
- samochód osobowy: 75-84 dB,
- motocykl: 79-87 dB, samochód ciężarowy: 83-93 dB,
- autobus: 86-92 dB,
- tramwaj: 70-95 dB,
- pociąg 79-95dB,
- samolot 74-108 dB.
na co dzień: samochód osobowy: 75-84 dB, motocykl: 79-87 dB, samochód ciężarowy: 83-93 dB, autobus: 86-92 dB, tramwaj: 70-95 dB, pociąg 79-95dB, samolot 74-108 dB.
W mieście słyszalne są również dźwięki, które określa się mianem hałasu przemysłowego. Tu najintensywniejsze dźwięki emitowane są przez narzędzia udarowe i pneumatyczne wykorzystywane w przemyśle ciężkim – młoty, szlifierki itd. Ich poziom hałasu może sięgać aż 134 dB. Źródło hałasu przemysłowego stanowią również huty, walcownie, kopalnie, stocznie i odlewnie. Nasz komfort ciszy w mieście zakłócany jest także przez działania związane z budownictwem , tu podobnie jak w przypadku przemysłu ciężkiego największy hałas powodowany jest przez urządzenia pneumatyczne i udarowe np. wiertarki, ale również głośne dźwięki wydobywane są przez „ciężki” sprzęt: koparki walce i dźwigi.
Jak hałas wpływa na Twoje zdrowie?
Niepożądane dźwięki negatywnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Hałas jest jednym z czynników uwalniających hormon strachu, walki i ucieczki – adrenalinę. Gdy dochodzą do nas niepożądane dźwięki pogarsza się nasza efektywność. Odczuwamy dyskomfort , który zmniejsza naszą chęć do działania. Zdaniem naukowców w hałasie nasz mózg ma gorsze warunki do pracy – gorzej wtedy identyfikuje emocje i w mniejszym stopniu pobudzana jest kreatywność. Ponadto stałe przebywanie w hałasie może nieodwracalnie uszkodzić aparat słuchowy oraz powodować częste bóle głowy. Dźwięki, które są szkodliwe dla naszego słuchu i mogą wpływać na pogorszenie naszego samopoczucia to te, których poziom głośności przekracza 70 dB.
Jak dbać o komfort ciszy w mieście?
Wiadomo, że w ośrodkach miejskich o dużym nasileniu hałasu prowadzone są przeciwdziałania zapobiegające temu zjawisku. Uzależnione są one od dostępnych środków finansowych danego miasta. W większej skali powinny powstawać urbanistyczne ekrany pochłaniające nadmiar dźwięków. W transporcie szynowym natomiast należy stosować tzw. podtorza antywibracyjne, które znacznie obniżają drgania w tramwajach i pociągach. Inwestorzy planujący budowę nowego osiedla powinni mieć na uwadze, aby dostosować je do wymogów i norm poprzez właściwe rozplanowanie ulic i umiejscowienie bloków mieszkalnych w odpowiedniej odległości od nich.
O komfort ciszy możemy zadbać również w naszych domach stosując dobrej jakości materiały izolacyjne, wymieniając okna na dźwiękoszczelne i wyposażając mieszkania w przedmioty pochłaniające dźwięki np. obrazy na ścianach.
Sprawdź hałas w swoim mieście
Jeśli chciałbyś sprawdzić, jaki poziom hałasu jest w Twoim mieście, możesz dokonać pomiaru za pomocą aplikacji „Ciesz się ciszą”, która jest dostępna bezpłatnie na urządzenia mobilne. Oprócz wyniku badania pojawi się komunikat informujący, czy Twój słuch jest bezpieczny.