C. A. Downs , Esti Kramarsky-Winter, Roee Segal, John Fauth, Sean Knutson, Omri Bronstein, Frederic R. Ciner, Rina Jeger, Yona Lichtenfeld; Toxicopathological Effects of the Sunscreen UV Filter, Oxybenzone (Benzophenone-3), on Coral Planulae and Cultured Primary Cells and Its Environmental Contamination in Hawaii and the U.S. Virgin Islands; Archives of Environmental Contamination and Toxicology
pp 1-24
https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00244-015-0227-7#page-1
Kremy z filtrem zabójcze dla raf koralowych
Oksybenzon jest głównym składnikiem kremów do opalania. Jego zadaniem jest pochłanianie promieniowania ultrafioletowego. To właśnie ten składnik preparatów przeciwsłonecznych odpowiedzialny jest za pogarszanie się stanu rafy koralowej.
„Rafy są zanieczyszczane za pośrednictwem płetwonurków, którzy smarują się preparatami z filtrem, albo z powodu ścieków spływających z miast do morza” – zaalarmował jeden z autorów badania, dr Omri Bronstein z Wydziału Zoologii na Tel Aviv University (Izrael).
W jaki sposób oksybenzon wpływa na rafy koralowe? Po pierwsze sprzyja blaknięciu koralowców. Po drugie negatywnie wpływa na DNA koralowców, sprawiając, że ulegają one deformacji, obumierają i nie są zdolne do reprodukcji.
Fakt zwiększającej się turystyki w rejony raf koralowych nie napawa optymizmem. Szansą na poprawę sytuacji jest opracowanie nowych substancji chemicznych, które skutecznie chronią nas przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, a przy tym nie szkodzą środowisku.