LIFE+ nabiera rozmachu
Czy orzeł bielik na dobre zadomowi się w stolicy kraju nad Wisłą? Wszystko będzie zależało od tego, czy Unia Europejska zechce wesprzeć finansowo ten, i pozostałe 16 wniosków, jakie w ub. roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał Komisji Europejskiej do oceny w ramach programu LIFE+.
LIFE+ to jedyny instrument finansowy UE przeznaczony do współfinansowania projektów wyłącznie z zakresu ochrony środowiska. Program zarządzany jest bezpośrednio przez Komisję Europejską. Ona wydaje ostateczne decyzje i ona rozlicza się z beneficjentami.
Program promuje rozwiązania innowacyjne w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego. Czy takimi właśnie – w ocenie urzędników w Brukseli – okażą się polskie wnioski? Wyniki zostaną ogłoszone w połowie roku – przyznał na konferencji prasowej zorganizowanej 6 stycznia w Warszawie, Andrzej Muter z Narodowego Funduszu, odpowiedzialny za program LIFE+.
NFOŚiGW pełni od 2008 r. rolę Krajowej Instytucji Wdrażającej dla LIFE+.
17 wniosków, które w ub. roku przekazano do KE ubiega się o dofinansowanie na poziomie w sumie ok. 22 mln euro, podczas gdy kwota alokacji przyznanej Polsce na projekty LIFE+ wynosiła 10 mln euro. Zdaniem Władysława Jana Majki, zastępcy prezesa Zarządu Narodowego Funduszu – przekroczenie kwoty alokacji wcale nie przekreśla możliwości uzyskania środków większych niż to zaplanowano. Po rozpatrzeniu wszystkich wniosków, Komisja Europejska decyduje bowiem o przesunięciu funduszy niewykorzystanych w innych krajach i dofinansowaniu najlepszych projektów z paneuropejskiej puli rezerwowej.
W ocenie wiceprezesa Majki, wszystkie 17 polskich wniosków zasługuje na takie potraktowanie, ponieważ – jak zaznaczył – są innowacyjne i bardzo dobrze przygotowane.
Oby tak się stało… W 2007 r. Polska złożyła do KE 8 wniosków o dofinansowanie w ramach programu LIFE+ na kwotę w sumie ok. 5 mln euro. Niestety tylko jeden z nich przeszedł europejską weryfikację. Był to wniosek miasta Gniezno, opiewający na kwotę 480 tys. euro (KE obniżyła ją do 430 tys. euro) z przeznaczeniem na rekultywację dwóch jezior znajdujących się na terenie miasta.
Wśród 17 ubiegłorocznych polskich propozycji, oprócz wniosku Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy dot. Ochrony siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji Aglomeracji Warszawskiej (największy ze złożonych projektów, jego koszt przekracza 5 mln euro), znalazły się takie projekty jak: innowacyjne zarządzanie drzewostanem w oparciu o cyfrowe technologie GREEN SOPOT (złożony przez Urząd Miasta Sopot) czy odnawialne źródła energii – ogólnopolska kampania edukacyjno-promocyjna skierowana do samorządu terytorialnego (Municipium SA).
Nabór wniosków w ramach tegorocznej puli środków zaplanowanych na LIFE+, rozpocznie się 15 maja. Do dyspozycji beneficjentów przeznaczono w br. 12 mln euro.