Lista „Zielonych Biur” powiększa się
Już 50 polskich firm dba o ekologię w swoich biurach edukując pracowników i klientów. Swoje działania potwierdziły one zdobywając Certyfikat Zielone Biuro. Laureatem 50-tego certyfikatu jest Regionalny Instytut Społeczno-Ekonomiczny z Białegostoku. Bardzo nas cieszy, że o ekologię dbają nie tylko duże, międzynarodowe koncerny, które przejęły standardy ze swoich oddziałów europejskich, ale również małe, rodzinne firmy, a nawet urzędy. – mówi Rafał Serafin z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, która przyznaje zielone certyfikaty.
Regionalny Instytut Społeczno-Ekonomiczny (RISE) powołali ludzie, którzy zdobywali doświadczenia krajowe i międzynarodowe w instytucjach rządowych (m.in. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Podlaski Urząd Wojewódzki) i samorządowych, a których połączyła chęć pracy na rzecz wzrostu konkurencyjności regionu i pobudzenia ogromnego potencjału drzemiącego w jego mieszkańcach. Założony w 2007 roku Instytut, rozpowszechnia wiedzę z zakresu prawa, ekonomii i gospodarki. RISE realizuje projekty unijne, prowadzi szkolenia dla młodych przedsiębiorców, doradztwo dla samorządów oraz promuje działania z zakresu ekonomii społecznej. Instytut stawia sobie za cel rozwój regionu podlaskiego.
Certyfikat Zielone Biuro traktujemy jako wyróżnienie, które potwierdza coś, co dla nas było do tej pory oczywiste – każda nowoczesna organizacja powinna odpowiedzialnie traktować swoje otoczenie – w tym środowisko naturalne. Nie żyjemy przecież w próżni, a o tym w jakim świecie będziemy żyć za kilkanaście lat decydujemy my sami. Uważamy, że wkrótce tylko firmy respektujące wysokie standardy ochrony zasobów naturalnych będą zdolne utrzymać przewagę konkurencyjną. Ten aspekt będzie coraz bardziej istotny dla klientów i kontrahentów, a także pozwala zmniejszyć koszty administracyjne. Działając proekologicznie, oszczędzamy energię elektryczną, wodę, bardziej świadomie planujemy zakupy. Cieszymy się, że lista „zielonych biur” stale się powiększa. Mamy nadzieję, że wkrótce do tego grona dołączą także inne instytucje z naszego regionu, który jest przecież zielonymi płucami Polski. – mówi dr Wioletta Czemiel–Grzybowskiej, Prezes Regionalnego Instytutu Społeczno- Ekonomicznego.
W biurze wykorzystywany jest nowy, wielofunkcyjny sprzęt biurowy spełniający wymagania Energy Star, jako oświetlenie stosowane są świetlówki, a w wykorzystywanej przez pracowników łazience nie są stosowane elektryczne suszarki do rąk. Ograniczenie zużycia energii następuje również poprzez niepozostawianie zapalonego światła w pomieszczeniach, w których nie ma ludzi i oświetlenie nie jest potrzebne, pracownicy przy tym starają się maksymalnie wykorzystywać światło dzienne. Urządzeń nie zostawia się w trybie czuwania na noc i wszystkie urządzenia mają włączony tryb oszczędności energii. Dodatkowo przy każdym włączniku światła jest zamieszczona informacja zachęcająca do oszczędzanie energii.
W biurze stosuje się też różne sposoby oszczędności papieru, preferuje się druk dwustronny, druk dwóch arkuszy na jednej stronie, czy wydruk materiałów szkoleniowych w formie sześciu slajdów na stronie. Unika się niepotrzebnego drukowania, istnieje tzw. elektroniczny obieg dokumentów, dokumenty archiwizowane są na nośnikach danych (dyski twarde, płyty CD i DVD, dyskietki itd.). Każda wiadomość wysyłana mailem zakończona jest stwierdzeniem: „Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tę wiadomość”.
Każdy urząd, ale także firma, którym leży na sercu dobro środowiska, może ubiegać się o certyfikat ekologiczny Zielone Biuro przyznawany przez Fundację. Certyfikat jest nie tylko potwierdzeniem już wprowadzonych proekologicznych rozwiązań, ale także podpowiedzią jak działać w przyszłości. Pierwszym krokiem do pozyskania wyróżnienia jest złożenie deklaracji przystąpienia do certyfikacji. Warunkiem uzyskania certyfikatu jest przystąpienie do wstępnego audytu środowiskowego, a następnie wdrożenie wskazówek i zaleceń audytora. Na zakończenie procesu przeprowadzany jest audyt certyfikujący, potwierdzający wprowadzenie sugerowanych zmian oraz zdobycie certyfikatu Zielone Biuro. Koszt uzyskania certyfikatu to kilka tysięcy złotych. Organizacje znajdujące się na Zielonych Szlakach Greenways (www.greenways.pl) mogą uzyskać certyfikat nieodpłatnie w ramach projektu „Aktywna edukacja ekologiczna na Zielonych Szlakach Greenways”. Fundacja Partnerstwo dla Środowiska pokrywa koszt certyfikacji 450 organizacji. O zakwalifikowaniu organizacji do udziału w projekcie decyduje stopień zaawansowania we wdrażaniu rozwiązań środowiskowych oraz kolejność zgłoszeń.