Ministerstwo Środowiska szykuje zamach na polską przyrodę?
Nawet 3 lata więzienia dla ekologów blokujących decyzje urzędnicze, czy odcięcie organizacji pozarządowych od możliwości kontroli inwestycji wpływających na środowisko. W resorcie Jana Szyszki przygotowany został pakiet nowelizacji kluczowych ustaw, które są zabójcze dla polskiej przyrody – alarmuje Greenpeace.
Na projekt, do którego dotarły organizacje pozarządowe, w tym Greenpeace Polska i Fundacja Greenmind, składają się nowelizacje Ustawy o ochronie przyrody, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
– Ten projekt to zamach na polską przyrodę. To także prosta droga do załamania inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską – komentuje proponowane przepisy Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.
Koniec GDOŚ?
Projekt ministerstwa zakłada między innymi likwidację Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wraz z Regionalnymi Dyrekcjami i zastąpienie ich nową instytucją o ograniczonych kompetencjach.
Jest to szczególnie niebezpieczna zmiana – alarmują ekolodzy. GDOŚ i Regionalne Dyrekcje to kluczowy element systemu ochrony polskiej przyrody. Instytucje te m.in. pilnują, by działalność inwestorów podlegała kontroli, a ich interesy nie dominowały bezwzględnie nad potrzebami natury i społeczeństwa. To właśnie dzięki tym instytucjom Polsce udało się znacząco przyspieszyć wydatkowanie funduszy europejskich. W rezultacie Polska może stracić miliardy euro z funduszy unijnych.
Już po pierwszych siedmiu miesiącach funkcjonowania RDOŚ liczba pozwoleń środowiskowych wzrosła o 25 procent. Teraz ten trend może się odwrócić. Komisja nie może pozwolić na finansowania projektów, które naruszają prawo i europejskie standardy ochrony środowiska. Za taką sytuacją minister Szyszko ponosił odpowiedzialność w przeszłości, podczas źle przygotowanej budowy estakady przez torfowiska Doliny Rospudy. Wystarczy sięgnąć do akt tej sprawy, żeby się przekonać, co nas czeka, jeśli rząd poprze proponowane nowelizacje – wyjaśnia Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.
Koniec organizacji pozarządowych?
Dodatkowo przepisy przygotowane przez Ministerstwo radykalnie ograniczają możliwość działania społeczeństwa obywatelskiego w kwestiach związanych z ochroną środowiska. Resort chce wprowadzić obostrzenia, które automatycznie wyeliminują niemal wszystkie organizacje pozarządowe z udziału w postępowaniach administracyjnych związanych z inwestycjami mającymi negatywny wpływ na środowisko. – Będą mogły to robić stowarzyszenia, które spełnią długą listę specyficznych wymogów i utrzymujące się jedynie ze składek członkowskich – mówi naTemat Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.
Zdaniem Greenpeace resort Jana Szyszki chce pozbawić lokalne społeczności ważnego sprzymierzeńca w walce z budową uciążliwych obiektów, takich jak np. przemysłowe chlewnie, czy spalarnie odpadów.
Koniec kontroli nad działaniami Lasów Państwowych?
Proponowana nowelizacja przekazuje również szefom regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych nadzór nad przestrzeganiem przepisów o ochronie przyrody przez nadleśnictwa. Dotychczas leżał on w kompetencjach Regionalnych Dyrektorów Ochrony Środowiska. Oznacza to, że Lasy Państwowe będą pozbawione zewnętrznej kontroli na powierzonych im terenach cennych przyrodniczo. Dodatkowo Lasy Państwowe nie będą musiały uzgadniać z nikim zasad gospodarki leśnej w otulinach parków narodowych, a zasady ochrony w parkach krajobrazowych zostaną podporządkowane planom urządzenia lasów. To oznacza pierwszeństwo wycinki przed ochroną przyrody.
Greenpeace Polska nie chce zdradzać, w jaki sposób wszedł w posiadanie do tych dokumentów.
Więcej informacji na stronie: https://www.greenpeace.org/poland/ustawy-MS-koniec-ochrony-przyrody/
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Eko technologie
Ekologiczna żywność
Ciekawostki przyrodnicze