Pogoda na lato 2024 w Europie | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Najgorętsze lato w historii? Eksperci ujawniają, co może czekać Europę w ciągu najbliższych kilku miesięcy

Najgorętsze lato w historii? Eksperci ujawniają, co może czekać Europę w ciągu najbliższych kilku miesięcy

Ryzyko fal upałów podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu sprawia, że organizatorzy martwią się o bezpieczeństwo sportowców. Hiszpania przygotowuje się na kolejne upalne lato, publikując mapę, która pomoże w dokładniejszym przewidywaniu pogody. Państwa na całym europejskim kontynencie przygotowują się na wyjątkowo ekstremalne lato.

Upalne lato w Europie

Fot. Studio Nut/Shutterstock

Mamy już 11 rekordowych miesięcy upałów z rzędu, a temperatury powierzchni morza na północnym Atlantyku osiągnęły najwyższy poziom od co najmniej 40 lat. Co zatem wiemy o pogodzie w Europie? Czy to lato będzie wyjątkowo gorące?

Jeśli chodzi o fale upałów lub indywidualne ekstrema pogodowe, nikt nie ma kryształowej kuli. Jednak historyczne dane pogodowe mogą dać prognostom pewne wskazówki.

„Niezwykle trudno jest dokładnie przewidzieć, jaka będzie pogoda na kilka miesięcy, nie mówiąc już o tygodniach, a czasem i dniach” – mówi Tamsin Green, meteorolog z serwisu prognostycznego Weather & Radar.

Dzieje się tak dlatego, że pogoda w całej Europie jest niezwykle zmienna i ma na nią wpływ niezliczona ilość różnych czynników.

Meteorolodzy mogą jednak przeglądać modele pogodowe i dane pod kątem ogólnych trendów – w tym miesięcznych średnich temperatur. Według Greena wygląda na to, że w czerwcu, lipcu i sierpniu temperatury będą powyżej średniej.

Pogoda na całym kontynencie jest również zróżnicowana, co utrudnia przewidzenie, gdzie może nadejść „gorące lato”. Green twierdzi, że hotspoty prawdopodobnie pojawią się w Europie Południowej i Wschodniej.

W Europie Zachodniej można spodziewać się średnich opadów w czerwcu, następnie w lipcu powyżej średniej dla Europy Południowej, ale na wschodzie warunki będą bardziej suche. Dodaje, że sierpień będzie prawdopodobnie bardziej suchy i bardziej spokojny na większości kontynentu.

Dane opublikowane przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) na temat trendu temperatury w miesiącach letnich w Europie tylko zwiększyły obawy. „ECMWF zbadało około 50 modeli prognostycznych i wszystkie pokazują podwyższone wartości temperatury na nadchodzący czerwiec-lipiec-sierpień w porównaniu z wartością klimatyczną z okresu 1993-2016, który był już bardzo ciepłym okresem” – powiedział Stavros Dafis, badacz z Obserwatorium w Atenach, w komentarzach dla Kathimerini

Na zmienną pogodę w Europie wpływa wiele różnych czynników. Świat znajduje się obecnie w fazie przejściowej między zjawiskami klimatycznymi El Niño i La Niña, które mają „kluczowe znaczenie” dla określenia globalnych wzorców pogody i temperatur.

Prognozuje się, że pozostaniemy w tej neutralnej fazie co najmniej do początku lata, ale skutki El Niño nadal trwają.

„W ostatnich miesiącach temperatury powietrza i oceanów są nadal astronomicznie wysokie. Nadal się utrzymują” – mówi Green. Mimo że El Niño definiuje się jako ponadprzeciętną temperaturę powierzchni morza i zwiększone opady w środkowej i wschodniej części tropikalnego Pacyfiku, ma ono skutki globalne.

​​„Jak efekt domina” pogoda w jednym miejscu może wpływać na warunki po drugiej stronie planety. Jeśli gdzieś na świecie wystąpią zwiększone opady, w innych miejscach opady będą mniejsze. Na przykład Europę często nawiedzają pozostałości burz tropikalnych, które niosą ze sobą deszcz i wiatr. Aktywność burz na Atlantyku w sezonie huraganów trwającym od czerwca do listopada prawdopodobnie ulegnie turbodoładowaniu, gdy na Pacyfiku uformuje się La Niña, powodując sztormy.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) i unijnej agencji klimatycznej Copernicus (C3S) ocieplenie w Europie od 1991 r. jest dwukrotnie wyższe niż średnia światowa. Kontynent „nie jest wyjątkiem”, jeśli chodzi o konsekwencje zmian klimatycznych, przy czym obie agencje ostrzegają, że Europa musi zrobić więcej, aby ograniczyć emisje i odejść od paliw kopalnych.

Z ostatniej średniej pięcioletniej wynika, że ​​temperatury w Europie są obecnie o 2,3°C wyższe od poziomu sprzed epoki przemysłowej. Z tego powodu Green wierzy „z całkiem dużą dozą pewności”, że rok 2024 będzie prawdopodobnie kolejnym rekordowym rokiem. „Pomimo tego, jak prognozy mogą się kształtować, trendy wzrostu globalnych temperatur są niezaprzeczalne”.

 

Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia
  1. Rosie Frost; "Hottest summer ever? Experts reveal what could be in store for Europe in the next few months "; https://www.euronews.com/green/2024/05/27/hottest-summer-ever-experts-reveal-what-could-be-in-store-for-europe-in-the-next-few-month; 29-05-2024;
5/5 - (3 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments