Nie ma sensu wymieniać węgla na gaz
„Jeżeli skutkiem systemu redukcji emisji CO2 będzie przenoszenie emisji poza granice Unii Europejskiej, będzie to nie tylko klęska systemu Climet Combat Change, ale klęska całej Wspólnoty, będzie to kompromitacja idei Unii Europejskiej” – uważa Krzysztof Żmijewski, profesor Politechniki Warszawskiej.
Europa chce zwiększyć swoja niezależności energetyczną poprzez zastąpienie węgla gazem. Prof. Żmijewski zwraca uwagę, że spora część krajów Unii importuje gaz z Rosji, której polityka energetyczna jest narzędziem do realizacji własnych interesów politycznych. Zatem – zastępując węgiel gazem Europa nie zwiększy swojej niezależności energetycznej.
Według profesora Unia odrzuca mechanizm kontroli cen pozwoleń na emisję CO2. System handlu pozwoleniami na emisje CO2 nie jest rynkiem, gdyż nie ma w nim mechanizmów samokontroli i samoregulacji. Jest to używanie mechanizmów rynkowych do celów administracyjnych, w celu wprowadzenia substytutu podatku.