Niebezpieczne skutki ocieplenia
Według Charlesa Ehrhart’a z CARE International, koordynatora programu pomocowego dla ofiar zmian klimatu – skutki zmian klimatu, takie jak podwyższenie temperatury czy niepewność pory deszczowej powodują, że ludzie są coraz bardziej narażeni na niebezpieczeństwo.
Program pomocowy ma na celu łagodzenie skutków humanitarnych zmian klimatycznych i jest prowadzony pod auspicjami ONZ i Unii Afrykańskiej. Do dyskusji zaproszono również przedstawicieli pasterzy i rolników z krajów Półwyspu Somalijskiego oraz wschodniej i południowej części kontynentu.
Ehrhart twierdzi, że do 2020 roku zmiany klimatyczne mogą spowodować poważne braki w zasobach wody, degradację ziemi uprawnej, obniżenie zbiorów i podwyższenie ryzyka chorób bydła. Wszystko to może obniżyć produkcję rolną w regionie nawet o 50%.
W dalszej przyszłości, ludzie pozbawieni zbiorów i wody będą cierpieć z powodu głodu, a także migrować na niespotykaną dotąd skalę. Dotyczyć to będzie szczególnie z terenów wiejskich do miast.
Na terenie samego tylko Półwyspu Somalijskiego żyje ponad 20 milionów pasterzy, którzy obecnie głównie zajmują się szukaniem wody dla swoich stad.
Przedstawiciele pasterzy z Etiopii, Kenii, Tanzanii, Południowego Sudanu i Ugandy prezentując swój punkt widzenia, podają listę najpilniejszych potrzeb, których zaspokojenie może pomóc w adaptacji do zmieniającego się klimatu. Zależy im głównie o pomoc w edukacji, dostęp do infrastruktury, zmniejszenie marginalizacji i różnic majątkowych. Moses Ndiyaine, pasterz z Tanzanii zasugerował stworzenie specjalnego światowego funduszu dla pasterzy, który pomagałby im w stworzeniu mechanizmów wczesnego ostrzegania o suszach i powodziach, wspierałby opiekę weterynaryjną i lobował u lokalnych rządów.