Nowe obowiązki przedsiębiorców związane z ustawą o bateriach i akumulatorach
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Nowe obowiązki przedsiębiorców związane z ustawą o bateriach i akumulatorach

Nowe obowiązki przedsiębiorców związane z ustawą o bateriach i akumulatorach

17 września 2009r. odbyło się w Poznaniu szkolenie pn. „Nowe obowiązki przedsiębiorców związane z ustawą o bateriach i akumulatorach”. Szkolenie poprowadziła Pani Małgorzata Tomczak – Naczelnik Wydziału Nadzoru Rynku w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska.

Tematem przewodnim spotkania była interpretacja przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2009r. o bateriach i akumulatorach, która weszła w życie 12 czerwca br. Celem głównym ustawy jest ograniczenie negatywnego wpływu baterii i akumulatorów, a także zużytych baterii i akumulatorów na środowisko oraz zapewnienie właściwego zbierania i recyklingu powstających z nich odpadów. Ustawa jest „bliźniaczo” podobna do ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym i ma zastosowanie do wszystkich baterii i akumulatorów, z wyłączeniem tych używanych w urządzeniach związanych z ochroną podstawowych interesów bezpieczeństwa państw członkowskich UE oraz w urządzeniach przeznaczonych do wysyłania w przestrzeń kosmiczną.

Prowadząca szkolenie zwróciła uczestnikom uwagę na definicje zawarte w ustawie takie jak np. wprowadzający baterie lub akumulatory, a także  na podział na wprowadzających różnego typu baterie, ponieważ to one wskazują kogo dotyczą konkretne przepisy. Ponadto omówione zostały terminy wejścia w życie poszczególnych przepisów ustawy, m.in. dotyczących osiągnięcia określonych poziomów zbierania.

Podczas szkolenia uczestnicy wymieniali swoje doświadczenia i uwagi zastosowania nowej ustawy. Przedstawiciele organizacji odzysku podkreślili, że świadomość ekologiczna związana ze zbieraniem zużytych baterii jest zdecydowanie większa niż w przypadku odpadów elektrycznych i elektronicznych. Wynika to m.in. z dobrego funkcjonowania systemu zbiórki baterii – dużego zaangażowania szkół i instytucji oraz wielkości zbieranych odpadów.

Źródło: DENDROS
4.8/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments