Ochrona środowiska w ustawie medialnej
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Ochrona środowiska w ustawie medialnej

Ochrona środowiska w ustawie medialnej

2 kwietnia br. Koalicja Klimatyczna wystosowała do Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz do Marszałka i Wicemarszałków Sejmu i Klubów Poselskich apel o wpisanie do ustawy medialnej obowiązku promowania ochrony środowiska oraz kształtowania proekologicznych postaw przez publiczne środki masowego przekazu.

Zdaniem Koalicji obowiązek promowania ochrony środowiska wynika z zapisów art. 5 Konstytucji RP. Tymczasem w naszym kraju świadomość ekologiczna jest niepokojąco niska. Badania wskazują na istnienie ścisłej zależności między stanem wiedzy społeczeństwa a sposobem przedstawiania problemów ekologicznych w mediach. Z tego też względu środki masowego przekazu zostały zobowiązane do kształtowania pozytywnego stosunku społeczeństwa do ochrony środowiska oraz popularyzowania zasady tej ochrony w publikacjach i audycjach (na mocy ustawy Prawo Ochrony Środowiska, art. 78, tekst jednolity z 27.04.2001, z późniejszymi zmianami oraz Narodowej Strategii Edukacji Ekologicznej „Przez edukację do Zrównoważonego Rozwoju”, pkt 2.10).

Zadania te powinny realizować szczególnie media publiczne. Dlatego też Koalicja Klimatyczna uznaje za konieczne wpisanie promowania ochrony środowiska do zadań mediów publicznych. Jej zdaniem przyczyni się to do budowania świadomego ekologicznie społeczeństwa, stworzenia proekologicznych wzorców zachowań oraz do zwiększenia aktywności pozwalającej na poprawę jakości życia obecnych i przyszłych pokoleń.

– Wpisanie do ustawy punktu o obowiązku upowszechniania problematyki ochrony środowiska oraz kształtowania proekologicznych postaw w społeczeństwie zbliży nas do stworzenia w mediach publicznych pasma ekologicznego – podkreśla Anna Drążkiewicz z Koalicji Klimatycznej. – Zależy nam na wprowadzeniu do ramówek nowych projektów i programów o tematyce ekologicznej oraz zapewnienie ich emisji w czasie największej oglądalności i słuchalności.

Źródło: Koalicja Klimatyczna
4.6/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments