Oczyszczalnia ścieków w Bolesławcu
Największa proekologiczna inwestycja w historii Bolesławca została zakończona. Wartość wszystkich zrealizowanych zadań to ponad 86 mln złotych, w tym wsparcie z Unii Europejskiej (fundusz ISPA) – 31 mln złotych. Pomoc z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu wyniosła ponad 25 mln złotych.
Za te pieniądze wybudowano ok. 53 km sieci kanalizacji na terenach wiejskich. Około 29 km kanalizacji powstało w mieście. Zmodernizowano i rozbudowano oczyszczalnię ścieków, która w efekcie przeprowadzonych prac jest jednym z najnowocześniejszych zakładów w kraju. Oczyszczalnia może teraz przyjmować do 15 tys. (poprzednio 10 tys.) metrów sześciennych ścieków na dobę. Wypełnia surowe unijne standardy jeżeli chodzi o oczyszczanie, m in w zakresie usuwania szkodliwych związków fosforu i azotu. Funkcjonowanie zakładu i systemu kanalizacyjnego zapewnia skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami granicznej rzeki Odry i jej dopływu – rzeki Bóbr. Ścieki, które były wcześniej gromadzone w szambach lub odprowadzane do gruntu są teraz kierowane do oczyszczalni.
Odpowiednio przetworzone osady, pozostałe po oczyszczaniu przekazywane są rolnikom, którzy stosują je jako nawóz. Biogaz, który wydziela się przy fermentacji zasila gazową kotłownię. W dużej części pokrywa to zapotrzebowanie oczyszczalni na energię. Uroczystości podsumowujące realizację inwestycji miały miejsce 17 grudnia br. w Bolesławieckim Ośrodku Kultury.