Smog w Zakopanem. Smog w górach - wpływ na zdrowie
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Podhalański Alarm Smogowy: Zakopane będzie walczyć ze smogiem

Podhalański Alarm Smogowy: Zakopane będzie walczyć ze smogiem

Najbardziej popularny górski kurort w Polsce wypowiedział walkę smogowi, który każdej zimy spowija miasto.  Zakopiańczycy żądają zdecydowanych działań od władz miasta.
Fatalna jakość powietrza psuje nie tylko wizerunek zimowej stolicy Polski, ale przede wszystkim truje mieszkańców i turystów. – czytamy w petycji sporządzonej przez mieszkańców i sympatyków Zakopanego. Zanieczyszczenie jest tak duże, że oddychanie zakopiańskim powietrzem przez cały rok jest równoznaczne z wypaleniem 3,5 tysiąca papierosów.

Gdzie tkwi problem? W przestarzałych domowych piecach, w których pali się węglem, a czasem także niestety czymkolwiek, co wpadnie pod rękę. W efekcie w sezonie grzewczym podhalańskie powietrze nagminnie przekracza wszelkie normy. Normy stężeń szkodliwych pyłów w Sylwestra 2013 roku przekroczone były 4-krotnie i nie był to rekordowy wynik. Do fatalnej jakości powietrze przyczynia się także ruch samochodowy, który nasila się w okresie ferii.

Smog − czym to grozi?
Nowotwory i niezwykle niebezpieczna, popularna dziś przewlekła obsturacyjna choroba płuc (POCHP), to zagrożenia, które powoduje smog. W Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie 45 tysięcy osób, to prawie 10 razy więcej niż ginie w wypadkach drogowych! – alarmuje Podhalański Alarm Smogowy. Objawy takie jak kaszel, problemy z oddychaniem, zapalenie spojówek nie zawsze łączą się z infekcją, mogą natomiast być skutkiem dłuższego kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem.

Jak walczyć ze smogiem?

O co apelują mieszkańcy Zakopanego? Egzekwowanie przez władze miasta i służby porządkowe zakazu palenia śmieciami w piecach i wprowadzenie zakazu palenia najgorszej jakości węglem oraz rozwinięcie programu dofinansowań na przejście na czyste ogrzewanie – geotermię, inne źródła odnawialne oraz gaz. 

W ramach akcji Podhalański Alarm Antysmogowy przygotował film, którym chce zwrócić uwagę na problem smogu w stolicy Tatr. Akcję wsparł Andrzej Bargiel − himalista i narciarz wysokogórski. „Ludzie pytają, co w górach jest ważne, a ja odpowiadam, że to samo, co w życiu: oddychanie” − przekonuje.

Ekologia.pl

4.7/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

A co z wulkanami?
https://zywaplaneta.pl/gdzie-powstaja-wulkany/
https://www.jedziemynasycylie.pl/etna.html Można pojechać z dozymetrem:)
https://survincity.com/2013/04/yellowstone-has-increased-in-volume-since-swelled/
https://actnow.greateryellowstone.org/site/PageNavigator/GYC_Trips_Events.htmlTeż można pojechać, zobaczyć co tam rośnie, jakie zwierzęta tam mieszkają:) Tyle o smogu i produktach spalania:)