Ponad połowa Amerykanów oddycha zatrutym powietrzem
Raport zauważa znaczący postęp w obniżeniu poziomu zanieczyszczeń powietrza w wielu regionach kraju. Dotyczy to także dużych miast jak: Los Angeles, Nowy Jork, Atlanta, Charlotte, Filadelfia, Waszyngton i Baltimore ale niemal w każdym z nich jest on wciąż zbyt wysoki. Pomimo podejmowania działań na rzecz przeciwdziałania zanieczyszczeniom, powietrze w niektórych miastach stało się bardziej zanieczyszczone, porównując do wyników raportu z ubiegłego roku.
Sprawozdanie ze stanu powietrza, obejmujące lokalne poziomy zanieczyszczeń i tendencję zmian w ciągu ostatnich 10 lat opublikowane zostało na stronie www.stateoftheair.org. Znajdziemy tam ranking najbardziej zatrutych miast i stanów ze względu na 3 wyróżnione typy: poziom zanieczyszczeń pyłami i toksycznymi gazami, roczne oraz dobowe podsumowanie stanu zanieczyszczenia. Tylko jedno miasto – Fargo, może się poszczycić poprawa jakości powietrza we wszystkich trzech kategoriach.
– Wyniki badań powinny być sygnałem alarmowym. Wszyscy wiemy, że zanieczyszczenie powietrza stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego – powiedział Stephen J. Nolan z American Lung Association. – Im więcej wiemy, tym bardziej pilna staje się dla nas konieczność podjęcia zdecydowanych działań, aby nasze powietrze było czystsze – dodaje.
American Lung Association wzywa Kongres, Agencję Ochrony Środowiska do wyboru rozwiązań, które okażą się pomocne w rozwiązaniu problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza, postępującymi zmianami klimatu i związanym z tym globalnym ociepleniem. Organizacja zwraca także uwagę, że każdy mieszkaniec kraju może wpływać na pozytywne zmiany w tym zakresie. Ważne są tu indywidualne działania jak np. rzadsze korzystanie z samochodów czy oszczędzanie energii elektrycznej.