Popularny herbicyd prawdopodobnie powoduje raka
Roundup – popularny herbicyd często stosowany w rolnictwie – jest „prawdopodobnie rakotwórczych”. – wynika z najnowszego badania opublikowanego na łamacz czasopisma „Lancet Onkology”
Eksperci z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) pracującej pod auspicjami ONZ i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) twierdzą, że Roundup i zawarty w nim związek chemiczny glifosat, który jest produkowany przez giganta spożywczego i chemicznego Monsanto, jest „prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi”.
Zdaniem ekspertów IARC istnieją dowody naukowe, sugerujące iż kontakt z glifosatem może prowadzić do powstania chłoniaka nieziarniczego. Istotną rolę w powstawaniu chłoniaków odgrywają czynniki środowiskowe, takie jak szkodliwe działanie herbicydów, insektycydów, czy rozpuszczalników.
Glifosat uznano w 1970 roku za cudowną broń w walce z chwastami. Współcześnie glifosat Roundup stał się najpopularniejszym herbicydem na świecie i jest powszechnie używany w ogrodach, na polach uprawnych i miejskich parkach.
Jednak ocena skutków zdrowotnych dotyczy wykorzystania glifosatu na skalę przemysłową, stosowanie go w ogrodach przydomowych nie jest ryzykowne. – zwracają uwagę eksperci IARC.
Urzędnicy Monsanto zaprzeczają doniesieniom WHO, sugerując że opracowanie nie uwzględnia najnowszych badań, które potwierdzają bezpieczeństwo herbicydu.
„Jesteśmy dumni z tego, że dzięki nauce nasze produkty są bezpieczne. Skontaktowaliśmy się z WHO, by zrozumieć, dlaczego mimo bogatych dowodów naukowych, eksperci sklasyfikowali w ten sposób glifosat” – deklarują urzędnicy z Monsanto.
Badanie potencjalnych czynników rakotwórczych w Roundup został opublikowany w The Lancet Oncology.
Przekonamy się o tym dopiero za kilka lat.
wiadomo, że środki ochrony roślin mogą powodować nowotwory.
Bardzo ważny problem to sterylizacja przez napromieniowanie, taka żywność staje się radioaktywna i przez to rakotwórcza. dochodzi do tego, że urządzenia pomiarowe reagują na owoce, kiedy w normalnych warunkach nie powinny.
To co wiemy, bo przebiło się do mendiów to tylko czubek góry, chemia domowa i estetyczna, syntetyki. Pryskane i napromieniowane pomarańcze, banany, cytryny, jabłka, SYF