Przechwytywanie oparów podczas tankowania paliwa
We wtorek Parlament zagłosuje nad przepisami, które, w trosce o czyste powietrze, mają regulować wychwytywanie szkodliwych oparów na stacjach benzynowych.
Benzyna zawiera lotne związki organiczne, które parują, wypełniając pustą przestrzeń w baku powyżej paliwa. Podczas tankowania pojazdu opary te są wypychane z baku przez wlewane paliwo i jeżeli nie zostaną wychwycone, przedostają się do atmosfery. Substancje lotne, po przedostaniu się do atmosfery wchodzą w reakcję z tlenkami azotu i pod wpływem światła słonecznego tworzą między innymi tak zwany ozon przygruntowy, który wdychany w dużych ilościach może być szkodliwy dla zdrowia ludzi. Wzrostowi poziomów ozonu przypisuje się zwiększenie ogólnej śmiertelności i liczby hospitalizacji związanych z chorobami układu oddechowego. Ozon nie tylko wpływa na zdrowie ludzkie, lecz także jest szkodliwy dla roślin i zbiorów w rolnictwie.
W trosce o nasze zdrowie i jakość powietrza, posłowie chcą, by opary benzyny emitowane do atmosfery podczas tankowania samochodów osobowych były odzyskiwane bezpośrednio na stacjach paliw. W istniejącej dyrektywie uregulowano już kontrolę emisji organicznych substancji lotnych wynikających ze składowania i dystrybucji paliwa.
Kontrole odzyskiwania oparów na stacjach paliw mają na celu ograniczenie emisji lotnych związków organicznych podczas tankowania pojazdów i odzyskiwanie – zgodnie z wnioskiem Komisji – przynajmniej 85% ulatniających się oparów.