Przydział uprawnień do emisji CO2 dla Polski
Komisja Europejska potwierdza przydział uprawnień do emisji CO2 dla Polski i wkrótce dokona ich przelewu – to wynik spotkania delegacji Ministerstwa Środowiska z Josem Delbeke, Zastępcą Dyrektora Generalnego z Komisji Europejskiej ds. środowiska.
Strona polska wyjaśniła wszelkie wątpliwości Komisji i uzyskała zapewnienie, że już wkrótce dojdzie do przelania przez Komisję Europejską limitu uprawnień do emisji CO2 dla Polski na lata 2008 – 2012 (drugi okres funkcjonowania systemu handlu emisjami) zgodnie z rozporządzeniem rady ministrów z zeszłego roku.
Co to oznacza dla polskich przedsiębiorców?
Po przelaniu uprawnień w wysokości podwójnej średniorocznej liczby uprawnień pojawią się one automatycznie na kontach polskich instalacji (czyli zespołów stacjonarnych urządzeń, których eksploatacja powoduje emisje dwutlenku węgla), które będą dzięki temu mogły nimi swobodnie dysponować. Przelew uprawnień pozwoli przede wszystkim na rozliczenie się instalacji z rzeczywistych emisji z roku poprzedniego przed upływem wymaganego terminu (30 kwietnia 2009 r.).
Rozporządzenie w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Rozdziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012 dla wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji zostało przyjęte przez Radę Ministrów RP 1 lipca 2008 r. 17 lipca 2008 r. Minister Środowiska, Prof. Maciej Nowicki notyfikował Komisji Europejskiej przyjętą przez RM wersję tego planu.
Po upływie 3 miesięcy, w czasie których KE nie wydała negatywnej decyzji dotyczącej złożonego przez Polskę planu, został on podpisany przez Prezesa Rady Ministrów i opublikowany w Dzienniku Ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1248). 19 listopada 2008 r. Polska przekazała Komisji Europejskiej ostateczną wersję rozporządzenia z prośbą o wprowadzenie przez Centralnego Administratora (przedstawiciela Komisji Europejskiej) do Niezależnego Dziennika Transakcji Wspólnoty (CITL) wykazu instalacji wraz z przyznaną dla nich średnioroczną liczbą uprawnień w okresie rozliczeniowym 2008 – 2012.
Od czasu formalnego przekazania KE ostatecznej wersji Rozporządzenia, KE nie podjęła działań umożliwiających wydanie uprawnień na konta instalacji. Seria spotkań roboczych, uwieńczonych spotkaniem Ministra Błaszczyka, pozwoliła przełamać impas.
Źródło: mos.gov.pl