Rada UE ds Środowiska

Z udziałem przedstawicieli polskich władz odbyła się Rada UE ds. Środowiska. Spotkaniu, które odbyło się 2 marca br., w Brukseli przewodniczył Martin Bursík, Wicepremier i Minister Ochrony Środowiska Republiki Czeskiej.
Jednym z najistotniejszych punktów obrad było przyjęcie konkluzji Rady stanowiących wkład w wiosenne posiedzenie Rady Europejskiej, które odbędzie w dniach 19 – 20 marca br. Dotyczyło ono dalszego rozwijania stanowiska UE w sprawie całościowego porozumienia dotyczącego zmian klimatu po roku 2012. Konkluzje Rady Środowiska zostały przyjęte ze zmianami zaproponowanymi przez Prezydencję, które uwzględniały postulaty zgłoszone przez delegację polską. Najważniejsze postulaty Polski odnosiły się do listy krajów, które powinny przyjąć wiążące zobowiązania do redukcji, potencjalnych wskaźników dla określania obowiązków redukcyjnych poszczególnych krajów, określenia potrzeb finansowych oraz metod, na podstawie których szacowane będą niezbędne zobowiązania finansowe.
Delegacja polska przyjęła stanowczą postawę wobec zaproponowanego przez Prezydencję projektu konkluzji. W wyniku negocjacji udało się uzyskać zadowalające dla Polski brzmienie tekstu konkluzji. Szczególne znaczenie miała kwestia finansowania działań powstrzymania zmian klimatu w krajach rozwijających się, które zdaniem UE powinna być traktowana priorytetowo przy formułowaniu stanowiska negocjacyjnego.
Ostateczny tekst jednoznacznie wskazuje, że dalsze rozważenie możliwych źródeł finansowania oraz ich wybór powinno mieć miejsce na forum Rady Europejskiej w pełnym uzgodnieniu z Ministrami Finansów poszczególnych krajów. Jest to kwestia istotna z punktu widzenia Polski, dotyczy bowiem nowych zobowiązań finansowych po roku 2012. Ze względu na wagę zagadnień, w świetle obecnej sytuacji gospodarczej na świecie, takie decyzje mogą być podejmowane wyłącznie na najwyższym szczeblu politycznym.
Przyjęcie konkluzji w obecnym brzmieniu jest dużym sukcesem polskiej delegacji, ponieważ uwzględniają one wszystkie postulaty zawarte instrukcji w przyjętej przez Komitet Europejski Rady Ministrów, gdzie uzgadniane są instrukcje rządowe na tak ważne spotkania.
Ponadto Rada UE ds. Środowiska przyjęła drugi dokument mówiący m.in. o zagadnieniach związanych z europejskim planem naprawy gospodarczej, zrównoważonej produkcji i konsumpcji, technologiach przyjaznych środowisku, zasobach naturalnych i różnorodności biologicznej oraz o odpadach i recyklingu.
Podczas obrad ministrów środowiska krajów członkowskich UE polska delegacja poparła wniosek o tymczasowy zakaz stosowania i sprzedaży zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy MON 810 na Węgrzech i w Austrii oraz T25 w Austrii. Rada odrzuciła propozycję KE dotyczącą zniesienia zakazów.
Odbyła się również debata na temat kierunków polityki w sprawie emisji przemysłowych, w tym zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli. Dyskusja koncentrowała się na kwestiach dotyczących m.in. dokumentów referencyjnych BAT, propozycji nowych wymagań emisyjnych w stosunku do źródeł spalania oraz włączenia nowych rodzajów instalacji.
Rada podjęła także decyzję w sprawie jednolitego stanowiska państw członkowskich UE w zakresie Międzynarodowej konwencji o uregulowaniu połowów wielorybów i jej zbiorze regulacji. Polska poparła decyzję w sprawie zrównoważonej eksploatacji ekosystemu morskiego i odnowy jego elementów, które są zagrożone wyginięciem.




