Raport WIOŚ o stanie powietrza
Z corocznego raportu przeprowadzanego przez wojewódzki inspektorat ochrony środowiska wynika, że w przeciągu ostatnich lat w powietrzu zmniejszyło się stężenie pyłów i gazów. Pomimo wyraźnej poprawy, zarejestrowano przekroczenie dopuszczalnych przez Komisję Europejską norm w kilku miastach.
Na Mazowszu stan powietrza jest monitorowany przez 40 stacji. Przyczyną zaobserwowana poprawy stanu powietrza są unijne normy nakładające na duże zakłady obowiązek montowania na kominach wysokiej jakości filtrów. Pomimo wszystko wojewódzki inspektorat środowiska odnotował znacznie przekroczone dopuszczalne normy dla szkodliwych gazów w czterech miastach województwa. Okazuje się, że Warszawa zajmuje czołowe miejsce wśród „trujących” miast i ma najbardziej zanieczyszczone powietrze. W stolicy przekroczony został dopuszczalny poziom pyłu i dwutlenku azotu w powietrzu.
Taki stan spowodowany jest głównie przez spaliny pochodzące z silników samochodowych, dymy z elektrociepłowni i kotłowni. Przyczyniają się do tego także właściciele prywatnych domów, którzy palą w piecach śmieci. Według Adama Ludwikowskiego, wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, można by było mocno obniżyć istniejące skażenie powietrza, gdyby warszawiacy masowo zaczęli przesiadać się do komunikacji miejskiej. Poza Warszawą wskaźniki przekroczone są także w Ciechanowie, Piasecznie i Płocku.
Raport na temat stanu powietrza w województwie mazowieckim trafił już do Komisji Europejskiej. Wszystkim czterem miastom za przekroczenie norm grożą grzywny.