WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl.
Rekordowy wyrok za nielegalny handel rogiem nosorożca
Tajlandczyk Chumlong Lemtongthai został skazany na 40 lat pozbawienia wolności za nielegalny handel rogiem nosorożca z Republiki Południowej Afryki. To najcięższy w historii RPA wyrok za przestępstwo środowiskowe – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
– To bardzo ważne, żeby przestępcy związani z kłusownictwem i nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami zwierząt otrzymywali wyroki adekwatne do skali popełnionych czynów – mówi dr Jo Shaw z południowoafrykańskiego biura WWF. – Mamy nadzieję, że surowe kary zniechęcą kłusowników do łamania prawa. Rosnąca liczba zatrzymań zakończonych surowym orzeczeniem sądu pomoże skuteczniej chronić nosorożce w RPA. – dodaje.
Lemtongthai przyznał się do stawianych mu zarzutów nielegalnego eksportu rogu nosorożca poza granice RPA. Tajlandczyk odgrywał kluczową rolę w pozyskiwaniu pozwoleń na polowania na nosorożca białego. W RPA można legalnie polować na nosorożce białe. Jednak, w celu uzyskania pozwolenia trzeba się zarejestrować w specjalnej organizacji. Obecne prawo zakazuje polowań dla celów komercyjnych, a eksport trofeów jest ograniczony i ściśle kontrolowany. Skazany Tajlandczyk koordynował działania szajki opłacającej osoby, które po uzyskaniu pozwolenia na polowanie przemycały róg nosorożca na rynek azjatycki. Rząd RPA zapowiedział zmiany prawne, które mają zmniejszyć ryzyko wykorzystywania podobnych luk w przyszłości.
– Ten przypadek pokazuje, w jaki sposób kłusownicy omijają przepisy, mające ograniczyć dostęp do legalnych polowań – zauważa Shaw. I dodaje, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie elektronicznego systemu wydawania pozwoleń, zbierającego dane w skali całego kraju.
Róg nosorożca wykorzystywany jest w tradycyjnej medycynie azjatyckiej (TMA) jako środek leczniczy. W ciągu ostatnich 10 miesięcy kłusownicy zabili w RPA aż 528 nosorożców, w tym nosorożce czarne.
Za zabicie nienarodzonego dziecka nie ma żadnych konsekwencji, a za zabicie nosorożca kolo dostał 40 lat! Co za świat?