WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl.
Rok więzienia za nielegalny handel szympansami
Ousmane Diallo, szefa gangu zajmującego się kłusownictwem i nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami zwierząt, został aresztowany. Mężczyzna przyznał się do sprzedaży ponad 500 szympansów i otrzymał najsurowszy wyrok, jaki gwinejskie prawo przewiduje za to przestępstwo. Członkom gangu zarzuca się także nielegalne polowania na lwy, lamparty, hieny i rzadkie gatunki ptaków – donosi międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
Ousmane Diallo uważany jest za jednego z najgroźniejszych kłusowników i nielegalnych handlarzy zagrożonymi gatunkami małp w zachodniej Afryce – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Został aresztowany i osądzony wraz z dwójką wspólników. Cała trójka otrzymała wyroki pozbawienia wolności, a szef gangu ma dodatkowo zapłacić grzywnę. Gwinejskie prawo przewiduje maksymalnie 1 rok więzienia za tego typu przestępstwa i Diallo otrzymał taki właśnie wyrok.
Szacuje się, że w zachodniej Afryce żyje od 20 do 55 tysięcy szympansów, w tym około 8 tysięcy w samej Gwinei. Kłusownictwo i nielegalny handel szympansami spowodował gwałtowny spadek liczby dziko żyjących zwierząt tego gatunku, a w efekcie wpisanie go na Czerwoną Listę Zagrożonych Gatunków IUCN. Obecnie międzynarodowe prawo zabrania handlu szympansami oraz innymi dużymi małpami człekokształtnymi, takimi jak goryle i orangutany. Niestety nielegalne odławianie dużych małp trwa nadal, a ich odbiorcami są ogrody zoologiczne, parki dzikich zwierząt i osoby prywatne.
– Kłusownicy wybierają najczęściej młode szympansy, ponieważ takie najszybciej znajdują nabywców – opowiada Średziński. – Niestety szympansie rodziny często walczą o swoje młode i giną z rąk kłusowników. Szacuje się, że na jednego młodego szympansa, który jest przedmiotem nielegalnego handlu, przypada 10 dorosłych szympansów, które straciły życie w jego obronie.
Jak można pomóc szympansom i innym dużym małpom? Największe pole do działania mają władze krajów zachodniej i środkowej Afryki. Zdaniem organizacji WWF Gwinea wraz z sąsiadującymi krajami powinny zapewnić zwierzętom lepszą ochronę, prowadzić dokładniejsze śledztwa, ograniczyć korupcję w urzędach państwowych oraz zaostrzyć kary za kłusownictwo i nielegalny handel zagrożonymi gatunkami zwierząt.
Zabijanie dorosłych małp i sprzedaż młodych ogranicza ich populację w przyrodzie, małpy wychowywane w niewoli nie radzą sobie na wolności, nie zawsze ludzie po dorośnięciu zwierzęcia dalej się nim zajmują, czasem je wyrzucają, takie zwierzę nie radzi sobie w naturalnym środowisku, przyzwyczajone do ludzi może nieświadomie zrobić komuś krzywdę np. chcąc się bawić z kimś kto nie wie jak się zachować. lepiej dzikie zwierzęta pozostawić matce naturze.