Słonie w Afryce. Populacja słoni w Afryce. Kłusownictwo słonie
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Rośnie liczba zabitych słoni – alarmują ekolodzy

Rośnie liczba zabitych słoni – alarmują ekolodzy

Rośnie liczba martwych słoni. Takie wnioski płyną z ostatniego raportu, który został przygotowany na podstawie zdjęć lotniczych obszaru parków narodowych Serengeti, w północnej Tanzanii i Masai Mara, w południowej Kenii.

Na podstawie zebranego materiału zostały zidentyfikowane 192 martwe słonie, z czego aż 84 proc. zwierząt pochodziło z obszaru Kenii i było pozbawionych ciosów.

To niepokojące dane, które sprawiają, że nasz apel o wzmożenie wysiłków na rzecz walki z kłusownictwem i nielegalnym handlem kością słoniową jest niestety nadal aktualny – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Do kluczowych kwestii należy również sprawa opracowania strategii mającej na celu zabezpieczanie osobników żyjących poza obszarami chronionymi.

Jest też dobra wiadomość, która dotyczy liczebności żywych zwierząt. Na badanym obszarze doliczono się 7 535 słoni, zatem liczebność populacji jest wyższa w porównaniu z 1986 rokiem – wtedy wynosiła zaledwie 2058 osobników.

Co to oznacza? Pomimo zagrożenia ze strony kłusowników populacja słoni rośnie – informuje WWF Polska. Jest to wynikiem wysiłków władz, które zintensyfikowały działania na rzecz ochrony przyrody i zagrożonych gatunków.

Ekolodzy zwracają uwagę, że trzeba jeszcze rozwiązać jeden problem. Chodzi o azjatyckie gangi, na których zlecenie kłusownicy zabijają słonie.

Minister Zasobów Naturalnych i Turystyki w Tanzanii, po opublikowaniu raportu z liczenia zwierząt w obrębie Serengeti-Mara, już dziś deklaruje ściślejszą współpracę z Kenią w walce z kłusownictwem i nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami w regionie.

Obszar Masai Mara i Serengeti stanowi unikalną w skali całej Afryki ostoję nie tylko słoni, ale też zagrożonych wyginięciem dwóch gatunków nosorożców. Te ostatnie znajdują się również na kłusowniczym celowniku, bo na ich róg znajdują się zamożni kupcy w Azji. Sproszkowany róg nosorożca jest wykorzystywany w Tradycyjnej Medycynie Azjatyckiej.

Źródło: WWF Polska
4.9/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments