Rząd przyjął założenia do podziemnego składowania CO2
Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego. Ma on uregulować m.in. przepisy dotyczące podziemnego składowania dwutlenku węgla oraz jego transportu – poinformowało Ministerstwo Środowiska.
Projekt założeń do ustawy został opracowany w ramach koniecznego dostosowywania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej dotyczących podziemnego składowania dwutlenku węgla. Zgodnie z prawem unijnym, wychwytywanie dwutlenku węgla i jego geologiczne składowanie (technologia wychwytu i składowania dwutlenku węgla – Carbon Capture and Storage – CCS) to jeden z potencjalnych sposobów ograniczenia nadmiernej emisji tego gazu do atmosfery.
Zgodnie z projektem działalność związana z podziemnym składowaniem dwutlenku węgla będzie podlegać przepisom ustawy Prawo geologiczne i górnicze (Pgg), na podstawie której jest prowadzona działalność gospodarcza z zakresu geologii i górnictwa w Polsce. Potencjalna realizacja projektów typu CCS zgodnie z propozycją prawnych rozwiązań przyjętą dziś, będzie wymagać uzyskania koncesji udzielanej przez Ministra Środowiska.
Henryk Jacek Jezierski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju komentując przyjęcie projektu założeń powiedział: – Zrobiliśmy krok w stronę implementacji dyrektywy unijnej o podziemnym składowaniu CO2. Dzięki temu prawu będziemy mogli przetestować czy ta metoda jest bezpieczna, możliwa do wdrożenia w Polsce i ekonomicznie opłacalna.
Proponowane regulacje mają kompleksowo określać ramy postępowania z projektami typu CCS, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności zagwarantowania bezpieczeństwa, a także realizacji wymogów środowiskowych. Udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie struktur geologicznych pod kątem CCS będzie wymagać uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i zgody na realizację przedsięwzięcia. W przypadku, gdy będzie zachodzić konieczność sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko zapewniony też będzie udział społeczeństwa.
Nowelizowana ustawa przewiduje zasady prowadzenia eksploatacji podziemnego składowiska dwutlenku węgla, jego zamknięcia, likwidacji, monitoringu oraz przejmowania odpowiedzialności za składowisko, a także działań kontrolnych, ratowniczych i naprawczych w przypadku wystąpienia awarii.
Temu, kto wymyślił technologie CCS należy się nagroda WIELKIEGO BUBLA. Z energetycznego punktu widzenia wyłapywanie CO2 i pakownie go do ziemi wymaga zwiększonej produkcji energii, a co za tym idzie powoduje zwiększoną emisję CO2 i tak w kółko. A ubocznym efektem wprowadzenia tej głupoty będzie drastyczny wzrost cen energii. NIE ŻYCZĘ SOBIE ABY PAŃSTWO NA TAKIE TECHNOLOGIE WYDAWAŁO PIENIĄDZE Z MOICH PODATKÓW. Jeśli chcecie finansować takie bzdety, to bardzo proszę ze swoich prywatnych funduszy. Sadźcie drzewa, jak napisał mój poprzednik, przyroda wie jak to robić. Nie bierzcie że walkę z czymś co was przerasta.
Kretyńskie pomysły, w rodzaju ślimak to też ryba. Czy to spowoduje, że gazu będzie mniej?
To zaczyna trącić groteską. W Kanadzie staje się tragedią – gaz wypływa i w dużym stężeniu powoduje skażenie i smierci. Były przypadki padnięć zwierząt.
Należy sadzić lasy! Nie orzechy włoskie Panie Wiceministrze Gawłowski i Panie Trzeciak.
Należy sadzić lasy!
A nie dawać je na pożarcie kornikowi czy też utrzymywać w zgniciu jak chcą Greenpeace, Pracownia i ekoterroryści.