Satelita CryoSat-2 zbada lodowce na biegunach
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Satelita CryoSat-2 zbada lodowce na biegunach

Satelita CryoSat-2 zbada lodowce na biegunach

ESA
ESA

Satelita CryoSat-2 zbada tempo kurczenia się pokrywy lodowej na biegunach. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaplanowała wystrzelenie satelity na orbitę na 8 kwietnia 2010 roku o godz. 15:57.

Zadaniem CryoSat-2 jest dokładne pomierzenie pokrywy lodowej oraz zbadanie jej grubości przy pomocy wysokościomierza radarowego. CryoSat zbada grubość czapy lodowej w strefach biegunowej i podbiegunowej z dokładnością do 1cm. Takie dane są niezbędne dla naukowców do precyzyjnego oszacowania wielkości zmian lodowców i lądolodu w czasie. Pozwoli to ocenić jak szybko proces przebiega i oszacować jak szybko będzie przebiegał w przyszłości.

CryoSat-2 stanowi reaktywację misji CryoSat, satelity który został utracony w roku 2005 na skutek usterki rakiety nośnej.

CryoSat-2 trafi na orbitę oddaloną od powierzchni Ziemi o 717km. Do miejsca docelowego dotrze  przy pomocy rosyjskiej rakiety nośnej Dniepr. Start odbędzie się w Kazachstanie z kosmodromu Bajkonur. Nadajnik radiowy wyśle pierwsze sygnały na Ziemię po około 16 minutach od startu.

Poprzedni start, który miał się odbyć 25 lutego tego roku został odwołany z przyczyn technicznych powiązanych z II członem rakiety Dniepr. Inżynierowie z firmy Jużnoje, będącej producentem rakiety, stwierdzili, że ma ona za mały zapas paliwa niezbędny do umieszczenia satelity na orbicie okołoziemskiej. Dniepr to zmodyfikowany SS-18 zwany Szatanem.

Udany start CryoSat-2 będzie stanowił istotny punkt zwrotny dla ESA. Jeżeli tym razem wszystko przebiegnie bez zakłóceń i satelita znajdzie się na orbicie to będzie to trzeci już obiekt badawczy wystrzelony w ciągu około 12 miesięcy.

Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna
4.7/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Może dzięki temu satelicie rozwieją się w końcu wątpliwości, czy nagłaśniane informacje o ociepleniu i zmianach klimatusą faktem czy mitem.