PAKIET KLIMATYCZNY. Politycy chcą zawieszenia pakietu klimatycznego
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Solidarna Polska chce zawieszenia pakietu klimatycznego

Solidarna Polska chce zawieszenia pakietu klimatycznego

fot. dreamstime
fot. dreamstime

Członkowie partii Solidarna Polska chcą zawieszenia pakietu klimatycznego. Zapowiedzieli, że zamierzają zebrać w tej sprawie milion podpisów w siedmiu krajach Unii Europejskiej i przedstawić je Komisji Europejskiej. To pierwsza taka inicjatywa w Europie. Akcja zbierania podpisów ma się rozpocząć w kwietniu.

W poniedziałek, 2 stycznia, podczas konferencji prasowej w Katowicach posłowie Zbigniew Ziobro, Ludwik Dorn, Jacek Kurski i Mariusz Jędrysek poinformowali, że chcą zebrać około milion podpisów w siedmiu krajach UE, po to, by wezwać Komisję Europejską do przedstawienia projektu aktu prawnego zawieszającego wykonanie tzw. Pakietu Klimatycznego, który, zdaniem członków SP, wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami dla Polski, a także części innych krajów Unii. – Nasza obecność w Katowicach to wyraz poparcia dla Śląska. W związku z pakietem klimatycznym istnieje duże ryzyko utraty miejsc pracy. Mamy pomysł jak wpłynąć na Komisję Europejską, żeby odstąpiła od tego zamiaru – mówił przed konferencją Zbigniew Ziobro.

Solidarna Polska chce doprowadzić do zorganizowania referendum europejskiego, w którym Europejczycy zdecydują czy zawiesić pakiet klimatyczny. W referendum jego autorzy chcieliby zapytać Europejczyków, czy chcą zawiesić realizację pakietu klimatycznego do 2020 roku. To będzie pierwsze takie referendum w historii Europy – zapowiadają politycy.

Według działaczy SP, nasz kraj popełnił kolosalny błąd zgadzając się wprowadzenie pakietu energetyczno-klimatycznego, a jego realizacja jest przeszkodą dla dalszego wzrostu gospodarczego i przyczynia się do wzrostu cen energii – według szacunków PS od roku 2013 ceny wzrosną o 30-40 proc., a w dalszej perspektywie mogą wzrosnąć nawet o 60-80 proc.

Politycy SP podkreślali, że kraje UE chcą drastycznie ograniczyć emisję CO2, podczas gdy gospodarki odpowiedzialne za największą emisję tego gazu nie mają takich planów.

Zdaniem Ludwika Dorna, akcję w Polsce poprą związki zawodowe, organizacje pracodawców i spółki energetyczne. Politycy SP zapewniają, że prowadzą już rozmowy z przedstawicielami innych krajów.

Pakiet klimatyczny ma wejść w życie w Unii Europejskiej w 2013 roku. Zakłada on między innymi redukcję emisji gazów cieplarnianych o 20 procent i zwiększenie o tyle samo procent wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Cele te mają zostać osiągnięte do 2020 roku.

Ekologia.pl
4.7/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ekologia, nie przejdzie w czasach kryzysu gospodarczego. Plan redukcji emisji gazów cieplarnianych szlak trafił.

Zapewne jak w takich przypadkach lobbing węglowy i naftowy sponsoruje tą akcje…

a tak ostatnio ekologia.pl popierała tę opcję polityczną. A tu masz, klops ;)

Czy Ci ludzie rozumu nie mają? Nie widzą co się dzieje z klimatem?! Co komu po wzroście gospodarczym jeśli wkrótce być może nie da się żyć na tej planecie?

Doucz się. CO2 prawie w ogóle nie wpływa na ocieplenie klimatu. Po prostu ludzie chcą na tym zarobić, bo jak dostaną te kilka czy kilkanaście miliardów, które idzie na „walkę z globalnym ociepleniem”, mogą sobie parę milionów zabrać, bo nikt ich praktycznie nie kontroluje. Cytuję Trucizny w naszym pożywieniu, Wolfdietrich Eichler, Wydawnictwo Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1988: „Faktem jest, że na przestrzeni trzech ostatnich dziesiątków lat zawartość CO2 w atmosferze zwiększyła się rocznie o 0,0001%. W tym samym okresie globalnie średnia temperatura, mimo znacznego rozwoju przemysłu obniżyła się około 1 stopień Celsjusza”.
Pozdrawiam.