Stop dla azbestu. WFOŚiGW we Wrocławiu finansuje usunięcie azbestowych dachów

Już na przełomie maja i czerwca br. dolnośląskie samorządy będą mogły zgłaszać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu wnioski na usuwanie niebezpiecznego azbestu. W latach 2011-2012 na ten cel zostanie wydatkowane około 3,5 miliona złotych poinformował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
W Polsce do usunięcia pozostało ok. 14,5 mln ton wyrobów azbestowych. Dlaczego? Bo zgodnie z prawem szkodliwy dla zdrowia azbest ma być usunięty z terenu Polski do 2032 roku. Z biegiem lat płyty azbestowo-cementowe ulegają tzw. korozji – woda wymywa cement z płyt odsłaniając azbestowe włókna, co stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi. Może powodować pylicę czy chorobę nowotworową – międzybłoniaka opłucnej.
WFOŚiGW we Wrocławiu przygotował atrakcyjną ofertę finansową. Wsparcie – w formie bezzwrotnych dotacji – może sięgać do 85 proc. kosztów demontażu, zbierania, transportu i unieszkodliwiania lub zabezpieczania odpadów zawierających azbest.
Wszystkie dolnośląskie gminy otrzymały informacje o przygotowaniach do ogłoszenia naboru. Wpłynęło 40 deklaracji. Krajowy program usuwania azbestu przewiduje, że do roku 2032 zniknie on ze wszystkich wyrobów.






