Nosorożec. Populacja nosorożca na świecie. Indyjski nosorożec
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Świat przegrywa walkę z kłusownikami – alarmują ekolodzy

Świat przegrywa walkę z kłusownikami – alarmują ekolodzy

Młody nosorożec z mamą. Fot. Sorin Lingureanu
Młody nosorożec z mamą. Fot. Sorin Lingureanu

Świat przegrywa walkę z kłusownikami. Coraz więcej nosorożców jest zabijanych na zlecenie przestępczych grup zorganizowanych z Azji. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze RPA postanowiły ewakuować nosorożce z najstarszego parku narodowego w tym kraju, Parku Krugera, do prywatnych parków przyrody. – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
Sytuacja jest rzeczywiście krytyczna – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Problem nie dotyczy wyłącznie RPA, ale też innych krajów Afryki i Azji. Jednak oprócz aktywności prowadzonych w krajach, gdzie występują nosorożce, zwycięstwo w walce o ocalenie tych zwierząt może zostać odniesione przede wszystkim w Azji.

To właśnie grupy przestępcze z Azji zlecają kłusownikom zabijanie nosorożców w celu pozyskania ich rogu. Tradycyjna Medycyna Azjatycka stosuje sproszkowany róg, jako środek na potencję. Mimo iż naukowcy dawno udowodnili, ze składa się on głównie z bezwartościowej keratyny i nie ma żadnych właściwości zdrowotnych.

– Ten róg w medycynie chińskiej jest bardzo ceniony, ale jest równie skuteczny jak obgryzanie paznokci, bo skład jest praktycznie taki sam. Przesąd jest taki, że róg leczy wszystkie schorzenia od gorączki po nowotwór, ale to nieprawda – powiedział w rozmowie z TVN24 Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

Coraz częściej róg nosorożca służy też do wykonywania przedmiotów, podkreślających status ekonomiczny ich nabywców.

„Wschodnioazjatyckie państwa, takie jak Chiny i Wietnam, stały się głównymi odbiorcami rogu. To konsumenci z tych krajów odpowiadają za zabijanie zwierząt. Ma to związek ze wzrostem zamożności chińskiego i wietnamskiego społeczeństwa. Róg nosorożca osiąga zawrotne ceny w nielegalnym handlu – kilogram rogu może kosztować nawet równowartość ćwierć miliona złotych.” – czytamy w komunikacie prasowym WWF Polska.

Młody nosorożec z matką zabity przez kłusowników dla rogów, By Hein waschefort (Own work) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Oprócz kłusowników, azjatyckie grupy przestępcze zaczęły też skupować róg od myśliwych którzy, o ile otrzymają specjalne pozwolenie CITES na import trofeum, mogą przywieźć je do Europy. W ubiegłym roku głośna stała się sprawa konfiskaty 24 rogów nosorożca białego, który był przemycany dalej do azjatyckich odbiorców. Cały proceder odbywał się z wykorzystaniem legalnej ścieżki. Obywatele Czech podający się za myśliwych wyjeżdżali na legalne polowania do Afryki, zdobywając pozwolenie na sprowadzenie trofeum.

W Polsce również znajdują się amatorzy polowań na nosorożce – dodaje Średziński – Z raportów dotyczących wydanych pozwoleń na import, trofea z nosorożca białego stanowiły 11 wystąpień o stosowne pozwolenie w roku 2011. Trofea z nosorożca nie mogą być przedmiotem handlu. Jednak zainteresowanie sprzedażą istnieje, o czym można się przekonać po lekturze forów internetowych, gdzie tematem stała się sprzedaż rogów nosorożca.

W RPA liczba zabitych przez kłusowników nosorożców wzrosła z 13 osobników w 2007 roku do 1004 zwierząt w 2013 roku. Giną nosorożce białe, których liczebność w Afryce szacuje się na 20 tysięcy zwierząt, w tym około 8 tysięcy w Parku Narodowym Krugera, i krytycznie zagrożone nosorożce czarne, ponad 4 tysiące w skali całego kontynentu.

Problem w tym, że przestępcy dysponują nowoczesnym sprzętem, z którym nie mogą konkurować władze parku, mimo zwiększenia liczby strażników.  Dlatego południowoafrykańskie Ministerstwo Środowiska ogłosiło plan przetransportowania 500 osobników ważących ponad tonę do innych parków w RPA, gdzie mogłyby liczyć na lepszą ochronę przed kłusownikami. Resort zamierza też podjąć współpracę z Mozambikiem, który służy za punkt przerzutowy dla nielegalnego handlu. – informuje WWF.

– Najpierw nosorożcom zagrażali biali kolonizatorzy, którzy organizowali masowo polowania dla sportu. Dziś głównym zagrożeniem są konsumenci rogu nosorożca z Azji. – konkluduje Średziński.

Obecnie na świecie żyje pięć gatunków nosorożca. Oprócz dwóch występujących w Afryce, pozostałe trzy występują w Azji: indyjski, jawajski i sumatrzański. Nosorożce jawajski i sumatrzański należą do gatunków krytycznie zagrożonych. Nie powiodły się też próby ich rozrodu w warunkach ogrodów zoologicznych, co sprawia, że ich przetrwanie stoi pod dużym znakiem zapytania. – alarmują ekolodzy.

Młody nosorożec czarny (Diceros bicornis) z mamą, By Yathin S Krishnappa (Own work) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
4.6/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments