TRZĘSIENIE ZIEMI W JAPONII. Wojskowe śmigłowce chłodzą reaktory
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Trzęsienie ziemi w Japonii. Wojskowe śmigłowce chłodzą reaktory w elektrowni Fukushima

Trzęsienie ziemi w Japonii. Wojskowe śmigłowce chłodzą reaktory w elektrowni Fukushima

Elektrownia atomowa Fukushima I, 2007, źrodło: KEI at ja.wikipedia/ Wikipedia CC
Elektrownia atomowa Fukushima I, 2007, źrodło: KEI at ja.wikipedia/ Wikipedia CC

Wojskowe śmigłowce, pomagają opanować  sytuację w elektrowni Fukushima 1. Zrzucanie wody ma pomóc w chłodzeniu prętów paliwowych i zapobieżeniu dalszej emisji substancji promieniotwórczych do atmosfery. Według najnowszych informacji, udało się ustabilizować sytuację w reaktorze numer 2 – poinformowała Agencja Kłodo.

Jak podaje agencja śmigłowce mogą wznieść w powietrze 7,5 tony wody. Na reaktor nr 3 który po wcześniejszym wybuchu jest pozbawiony dachu zostały zrzucone co najmniej cztery ładunki, ale dokładna ilość zrzuconej wody jest na razie nieznana.

Do chłodzenia reaktorów jeszcze dzisiaj przed południem zostanie użytych 11 armat wodnych Sił Samoobrony. Wg Kłodo ustawiono je przed reaktorami nr 3 i 4. Do elektrowni Fukushima transportowane są obecnie pompy amerykańskiego wojska.

Jak powiedział rzecznik jądrowej Agencji BHP Hidehiko Nishiyama najwyższym priorytetem jest teraz schłodzenie reaktorów nr 3 i nr 4, a w szczególności basenów z wypalonym paliwem.

Rząd Japonii ustanowił strefę ewakuacji, która obejmuje tereny w promieniu 20 kilometrów od elektrowni i wezwał osoby, które mieszkają w pobliżu strefy, by nie opuszczali swoich domów.

Położona ok. 250 km na północ od Tokio Fukushima I została uszkodzona na skutek potężnego trzęsienia ziemi i tsunami, które miało miejsce w zeszłym tygodniu. Jak podają eksperci, na razie ani Japonia, ani inne kraje w regionie, nie są zagrożone poważnym skażeniem. Sytuacja może się jednak w najbliższych godzinach zmienić, a to ze względu na pogodę i wiatr, który rozwiewa radioaktywne pyły. Wypadek nuklearny w elektrowni Fukushima I osiągnął 6 stopień w siedmiostopniowej Międzynarodowej Skali Wydarzeń Nuklearnych i Radiologicznych (INES).

Źródło: Kyodo News/english.kyodonews.jp
4.8/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments