Wielka pszczoła na Pałacu Kultury
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Wielka pszczoła na Pałacu Kultury

Wielka pszczoła na Pałacu Kultury

Dlaczego na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie pojawiła się wielka, świetlna pszczoła? To część happeningu Greenpeace, który w ten sposób chce zwrócić uwagę na ciężką sytuację owadów zapylających w Polsce.
Świetlna pszczoła na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie pojawiła się w nocy z 15 na 16 września. Laserowy owad miał zachęcić do działania na rzecz ich ochrony przez udział w akcji społecznej „Adoptuj pszczołę”.

Celem tegorocznej edycji jest Polska Przyjazna Pszczołom, czyli działania, które sprawią, że nasz kraj będzie wolny od toksycznych dla pszczół pestycydów, wprowadzone zostaną przepisy chroniące owady zapylające, a ich stan a będzie regularnie monitorowany.

– Dzięki udziałowi w akcji „Adoptuj pszczołę” wszyscy, którym zależy na ochronie owadów zapylających, budują Polskę Przyjazną Pszczołom. To szczególnie ważne, bo pszczołom zawdzięczamy co trzecią łyżkę tego, co jemy, a rolnicy zyskują na ich pracy ponad 4 mld złotych rocznie – powiedziała Katarzyna Jagiełło z Greenpeace. Polska Przyjazna Pszczołom to Polska przyjazna ludziom, a nasz kraj ma szansę stać się przykładem dla całego świata, jak można skutecznie dbać o pszczoły. Polskie społeczeństwo już teraz działa, by je chronić.

Ekolodzy przypominają, że owady zapylające są ogromnie ważne nie tylko dla prawie 90% dziko rosnących roślin w naszej strefie klimatycznej, ale także pełnią kluczową rolę w rolnictwie. Obok działań indywidualnych, ważne są zmiany systemowe. Zimą zapadać będą w Unii Europejskiej kluczowe dla losu pszczół decyzje dotyczące zezwoleń na stosowanie szczególnie niebezpiecznych dla pszczół pestycydów. Dlatego ważnym działaniem w ramach „Adoptuj pszczołę” będzie zapewnienie materiałów i wiedzy, która pozwoli polskiemu rządowi opowiedzieć się za rozwiązaniami dobrymi dla pszczół.

Priorytetem będzie wspieranie rozwoju rolnictwa wolnego od substancji najbardziej niebezpiecznych dla pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających (w tym pestycydów z grupy neonikotynoidów) i kontrola obecności tych substancji w środowisku, a także zapewnienie pszczołom dostępu do różnorodnej bazy pokarmowej i bezpiecznych miejsc do schronienia. Kontynuowany również będzie Wielki Spis Zapylaczy, czyli prowadzony we współpracy z naukowcami projekt badań nad pszczołami.

4.9/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments