Perseidy i zorza polarna jednocześnie nad Polską | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości To prawdziwy kosmiczny show! Perseidy i zorza polarna jednocześnie nad Polską

To prawdziwy kosmiczny show! Perseidy i zorza polarna jednocześnie nad Polską

Podczas gdy niektórzy obserwatorzy nieba dostrzegli Perseidy, inni zobaczyli zorzę polarną — są też tacy szczęśliwcy, którzy obaczyli oba te zjawiska!

Perseidy i zorza polarna nad Polską

fot. envato

W zapierającym dech w piersiach pokazie piękna natury, obserwatorzy nieba na całym świecie byli świadkami rzadkiego zjawiska: meteorów z roju Perseidów zbiegającego się z zorzą polarną. Największy rój meteorów Perseidów był przewidywany, ponieważ występuje co roku, gdy Ziemia przechodzi przez małe kawałki lodu i skał — pozostawione przez kometę Swifta-Tuttle’a, która ostatnio zbliżyła się do Ziemi w 1992 roku. Jednak pojawienie się jednocześnie zorzy polarnej i spadających gwiazd było czymś niesamowitym. Chociaż synoptycy przewidzieli pewną aktywność geomagnetyczną w weekend, co skłoniło Narodową Agencję Oceanów i Atmosfery (NOAA) do wydania ostrzeżenia przed burzą geomagnetyczną.

Jednak wszystko ułożyło się w całość. Podczas gdy niektórzy szczęśliwcy mogli zobaczyć ulotne przebłyski Perseidów, inni byli świadkami tańczących zorzy polarnych, a niektórzy mieli nawet tyle szczęścia, że ​​mogli zobaczyć oba zjawiska naraz! To wyjątkowe nałożenie się pozwoliło fotografom uchwycić naprawdę niezwykłe obrazy.

Jak wyjaśnia dr Piotr Witek z Centrum Nauki Kopernik w wywiadzie dla Polskiego Radia 24, meteory z roju Perseidów są często nazywane „spadającymi gwiazdami”, ale w rzeczywistości nie mają one związku z gwiazdami. Zamiast tego pochodzą z komety Swift-Tuttle, która zbliża się do Ziemi co 133 lata.

Najlepszym sposobem na oglądanie Perseidów jest oglądanie ich gołym okiem, z dala od miejskiego zanieczyszczenia światłem. Idealne warunki to lokalizacja z czystym horyzontem w kierunku południowo-wschodnim, gdzie znajduje się konstelacja Perseusza, z której rozchodzą się meteory. Podczas szczytu roju można zobaczyć nawet kilkadziesiąt meteorów na godzinę.

Najlepszym czasem na oglądanie Perseidów jest druga część nocy i wczesny poranek. Perseidy można oglądać na nocnym niebie do 24 sierpnia, ale wieczór z 12 na 13 sierpnia był szczytem zjawiska. Miejsca, w których meteory są najłatwiejsze do zaobserwowania, można znaleźć na lightpollutionmap.info, która pokazuje poziom sztucznego zanieczyszczenia światłem (im ciemniejszy obszar, tym lepsze warunki obserwacji).

 

5/5 - (2 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!