Biogazownie w Polsce. Mapa polskich biogazowni rolniczych
Ekologia.pl Wiadomości Polska Trzy kolejne biogazownie rolnicze na polskiej mapie energetycznej

Trzy kolejne biogazownie rolnicze na polskiej mapie energetycznej

Biogazownia w Upałtach Małych, źródło: Wolf System
Biogazownia w Upałtach Małych, źródło: Wolf System

Na energetycznej mapie polskiej powstają kolejne biogazownie rolnicze. Tym razem projekty realizowane są w Upałtach Małych na terenie gminy Giżycko, w Przypisówce w gminie Firlej oraz w Giżach w gminie Olecko. Zakłady będą produkować energię elektryczną i cieplną z odpadów produkcji rolnej, zwłaszcza tych pochodzenia roślinnego.

Inwestor biogazowni rolniczej w Upałtach Małych – spółka z o.o. Upałty-Rol – już w 2011 roku wystąpił o zgodę na budowę elektrowni biogazowej o mocy 1 MW. Zakład powstał na terenie gospodarstwa rolnego, które będzie dostarczało substrat do produkcji biogazu. Będzie to przede wszystkim gnojowica oraz kukurydza, a także inne odpady produkcji rolnej, zwłaszcza te pochodzenia zwierzęcego. Funkcjonowanie biogazowni w Upałtach Małych spowoduje, że okoliczne pola będą nawożone przefermentowanymi surowcami, a nie jak dotąd nieprzetworzoną gnojowicą i gnojówką. Rozwiązania techniczno-technologiczne – pełna hermetyzacja procesu, szczelny układ geomembran i studni kontrolnych pod zbiornikami oraz optymalne ustawienie procesu spalania paliwa w silnikach kogeneratorów i oczyszczanie wód opadowych – spowodują, że inwestycja nie będzie negatywnie oddziaływała na środowisko naturalne.

Prace związane z budową biogazowni w Przypisówce firma Wolf System rozpoczęła w październiku br. Aktualnie na placu budowy trwają prace ziemne związane z budowaniem zbiorników żelbetowych niezbędnych do przechowywania substratu. Zgodnie z zakładanym przez inwestora planem – uruchomienie instalacji nastąpi w 2013 roku. Zakład docelowo osiągnie moc 1 MW i będzie produkował energię z kukurydzy, trawy i kiszonki.

Trzecią biogazownią na terenie województwa warmińsko-mazurskiego jest zakład budowany w Giżach. Inwestor – firma Eco-Progress – rozpoczął roboty ziemne na placu budowy. Przygotowanie terenu pod budowę biogazowni, a także na wybudowanie silosu, w którym składowany będzie substrat do produkcji biogazu wykonają specjaliści z firmy Wolf System, którzy jesienią 2012 rozpoczęli prace. Otwarcie zakładu produkujące biogaz zaplanowano na połowę 2013 roku. Docelowo biogazownia osiągnie moc 1 MW, a głównym substratem ma być kukurydza oraz kiszonka.

4.6/5 - (11 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrze, że zielona energia się u nas rozwija:)