Raport: zanieczyszczone powietrze w Europie. Jakość powietrza
Ekologia.pl Wiadomości Świat Unijny raport: jakość powietrza w europejskich miastach

Unijny raport: jakość powietrza w europejskich miastach

Ponad 90 proc. mieszkańców miast Europy oddycha powietrzem zanieczyszczonym ponad normę. Największy problem stanowią pyły – prawie jedna trzecia mieszkańców europejskich miast jest narażona na zbyt wysokie stężenia cząstek stałych (PM) w powietrzu – wynika z raportu „Jakość powietrza w Europie w 2012 r.” opublikowanego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA)

W ostatnich dziesięcioleciach UE poczyniła postępy w ograniczaniu zanieczyszczeń powietrza, które powodują zakwaszenie. Jednak nowe sprawozdanie (obejmujące lata 201-2010) opublikowane przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) dowodzi, że w wielu częściach Europy występują uporczywe problemy związane ze stężeniami cząstek stałych w powietrzu zewnętrznym i ozonu w przyziemnej warstwie atmosfery.

Najważniejsze ustalenia

W sprawozdaniu oszacowano, że w 2010 r. 21 proc. ludności miejskiej było narażone na stężenia cząstek PM10 na poziomach wyższych niż najbardziej rygorystyczne dopuszczalne w UE dzienne wartości wyznaczone w celu ochrony zdrowia. Prawie jedna trzecia ludności miejskiej było narażone na stężenia drobniejszych cząstek PM2.5 na poziomach przekraczających dopuszczalne w UE roczne wartości. Według poziomów odniesienia WHO, które są bardziej surowe niż te ustalone na podstawie przepisów UE, około 95 proc. mieszkańców miast było narażonych na stężenia przekraczające wartości odniesienia wyznaczone w celu ochrony zdrowia ludzkiego.

Z publikacji wynika, że wysokie jest również stężenie ozonu – w 2010 r. 97 proc. mieszkańców miast UE było narażonych na stężenia O3 powyżej poziomu odniesienia WHO, a 17 proc. na stężenia powyżej wartości docelowej UE dla O3.

Podwyższone wartości dwutlenku azotu (NO2) stwarzały zagrożenie dla 7 proc. Europejczyków mieszkających w miastach. Poza tym poziomy emisji tlenków azotu w wielu krajach europejskich nadal przekraczają normy określone w przepisach UE i na podstawie umów ONZ – wynika z raportu.

Powodem do obaw jest wzrost emisji Benzo[a]pirenu (BaP), który jest substancją rakotwórczą. Znaczna część ludności miejskiej w UE (20–29 proc. w latach 2008–2010) była narażona na stężenia przekraczające wartość docelową UE, która musi zostać osiągnięta do 2013 r.

Zdecydowanie lepiej jest w przypadku dwutlenku siarki (SO2). Jak wynika z raportu, 2010 był pierwszym rokiem, w którym ludność miejska UE nie była narażona na stężenia SO2 przekraczające unijne wartości dopuszczalne.

Stężenia tlenku węgla, benzenu i metali ciężkich (arsen, kadm, nikiel, ołów) w powietrzu zewnętrznym w UE są na ogół niskie, lokalne i sporadyczne, a przypadki przekroczenia wartości dopuszczalnych i docelowych określonych w przepisach UE są nieliczne.

„Dzięki polityce Unii Europejskiej w ostatniej dekadzie udało się obniżyć emisje wielu zanieczyszczeń, ale możemy pójść jeszcze dalej. W wielu krajach stężenia zanieczyszczeń powietrza są nadal powyżej określonych przepisami i zalecanych pułapów, które wyznaczono w celu ochrony zdrowia obywateli europejskich. W rzeczywistości zanieczyszczenie powietrza zmniejsza średnią długość życia ludzi o około dwa lata w najbardziej zanieczyszczonych miastach i regionach.” – powiedziała prof. Jacqueline McGlade, dyrektor wykonawcza EEA.

Jakie zagrożenia wynikają z oddychania zanieczyszczonym powietrzem? Niska jakość powietrza może powodować choroby serca, zaburzenia oddechowe, raka płuc, problemy z oddychaniem i inne schorzenia. Niektóre substancje zanieczyszczające mogą prowadzić do eutrofizacji, zmniejszenia plonów w rolnictwie, spowolnienia wzrostu lasów, a także wpływać na klimat.

W sprawozdaniu EEA pt. „Jakość powietrza w Europie w 2012 r.” przeanalizowano narażenie obywateli na zanieczyszczenia powietrza oraz przedstawiono przegląd jakości powietrza w Europie. Sprawozdanie ma służyć wspieraniu rozwoju bardziej skutecznej polityki czystego powietrza.

Ekologia.pl, źródło: Europejska Agencja Środowiska
4.7/5 - (6 votes)
Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

w aucie wozi swój wielki brzuszek