Wrocław otwiera pierwszy SOR dla zwierząt! Pomoc 24/7 i sprzęt lepszy niż w wielu ludzkich szpitalach
Wrocław staje się pionierem weterynaryjnej opieki ratunkowej w Polsce. Wkrótce w mieście ruszy pierwszy w regionie całodobowy Szpitalny Oddział Ratunkowy dla zwierząt, oferujący intensywną terapię, nowoczesną diagnostykę i dostępność usług na preferencyjnych warunkach. Za inicjatywą stoją Miasto Wrocław i Uniwersytet Przyrodniczy.
Zwierzęce życie też się liczy
Zwierzę w nagłym stanie zdrowotnym nie może czekać do rana. Z takim założeniem Miasto Wrocław i Uniwersytet Przyrodniczy rozpoczęły wspólny projekt, którego efektem będzie klinika ratunkowa dla zwierząt z prawdziwego zdarzenia. Podpisany właśnie list intencyjny między prezydentem Wrocławia, Jackiem Sutrykiem, a rektorem UPWr, prof. Krzysztofem Kubiakiem, otwiera drogę do realizacji tej unikalnej placówki.
– To miejsce potrzebne, ważne i nowoczesne. Jako uczelnia chcemy czuć się współodpowiedzialni za rozwój Wrocławia i jego mieszkańców – także tych czworonożnych – mówi prof. Krzysztof Kubiak.
SOR weterynaryjny jakiego w Polsce jeszcze nie było
W nowym oddziale znajdzie się całodobowa opieka weterynaryjna, oddział intensywnej terapii oraz zaawansowana aparatura, której nie ma jeszcze żadna klinika weterynaryjna w tej części Europy.
Wśród sprzętu znajdzie się m.in.:
- system do hemoperfuzji, pozwalający leczyć zatrucia, sepsę i choroby autoimmunologiczne;
- aparat do ciągłych terapii nerkozastępczych i wymiany osocza, ratujący życie w przypadku ostrych uszkodzeń nerek czy zatrucia toksynami.
To technologie rodem z oddziałów intensywnej terapii dla ludzi, teraz dostępne również dla naszych pupili.
– W klinice będą pracować najlepsi lekarze weterynarii, wyspecjalizowani w stanach nagłych. Będą mieć do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt w kraju – zapewnia prof. Artur Niedźwiedź, prodziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr.
Tania pomoc, dostępna dla każdego
Szpital nie tylko będzie działać 24 godziny na dobę, ale też w przystępnych cenach. Dzięki wsparciu miasta, właściciele Karty Dużej Rodziny, Karty Seniora czy Karty Nasz Wrocław skorzystają z leczenia na preferencyjnych warunkach.
– Wrocław to miasto wrażliwe społecznie. Ten projekt to nie tylko ratowanie życia zwierząt, ale też realne wsparcie dla mieszkańców – szczególnie w trudnych, nagłych sytuacjach – podkreśla prezydent Jacek Sutryk.
Kiedy ruszy?
Remont pomieszczeń przeznaczonych pod klinikę rozpocznie się jeszcze w tym roku. Uniwersytet Przyrodniczy przeznaczył na ten cel ponad pół miliona złotych. Otwarcie zaplanowano na początek 2026 roku.
Opublikowany: 15 maja, 2025 | Zaktualizowany: 16 maja, 2025



