GRO HARLEM BRUNDTLAND. Biografia sylwetki - Gro Harlem Brundtland

Gro Harlem Brundtland, zrównoważony rozwój Gro Harlem Brundtland Fot. GAD, CC/Wikipedia

Gro Harlem Brundtland urodziła się 20 kwietnia 1939 r. w Oslo w Norwegii. Jako przewodnicząca Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju opracowała raport „Nasza Wspólna Przyszłość”, oparty na przełomowej koncepcji zrównoważonego rozwoju.To naprawdę proste. Zdrowie ludzi i zdrowie ekosystemów są czymś nie dającym się rozdzielić.

Wczesne lata

Pod wpływem swojego ojca, lekarza, późniejszego ministra spraw społecznych i zdrowia, oraz matki, prominentnej działaczki Partii Pracy, młoda Gro Harlem wstąpiła do organizacji Progress Group, zrzeszającej dzieci w wieku siedmiu lat. Ta aktywność od najmłodszych lat jak i wpływ rodziców zakorzeniły w niej takie wartości jak sprawiedliwość społeczna, poszanowanie praw człowieka, czy świadomość globalna.

Wykształcenie

Spełniając swoje marzenie z dzieciństwa, w 1963 roku Gro Harlem ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie w Oslo. Jeszcze podczas studiów wyszła za mąż za członka Partii Konserwatywnej Norwegii - Arne Brundtlanda, z którym następnie wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Pobyt za oceanem stał się dla Gro okazją do uzyskania tytułu magistra w dziedzinie zdrowia publicznego na Uniwersytecie Harvarda. Studia wpłynęły też na jej głębokie zainteresowanie problemami, coraz bardziej powszechnymi na świecie, jak ubóstwo, wzrost liczby ludności, bezpieczeństwo żywności oraz zdrowie publiczne. W odczuciu Gro Brundtland kwestie te były nierozerwalne z kwestią ochrony środowiska.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Szukaj sylwetki ekologa
>> Zamknij <<
Pasaż zakupowy