Poniedziałek 27.03.2023

8 powodów, dla których warto zamieszkać na Woli

Warszawska Wola to najwyższe wieżowce w stolicy i nowoczesne budownictwo. Obecnie staje się biznesowym centrum Warszawy, gdzie dominują ciekawe rozwiązania architektoniczne. Jednak ta dzielnica ma również drugie oblicze. Niektórym kojarzy się również ze starszymi osobami, które sprzedają różnego rodzaju bibeloty na bazarku na Olimpii, a przez istniejące tam osiedla socjalne zasłynęła także ze złej opinii.wiezowce na wolifot. Triff/shutterstock.com
Krótka historia

Pierwsza informacja o wsi Wola pojawia się w 1367 roku. Jej rozkwit gospodarczy nastąpił pod koniec XIX wieku wraz z otworzeniem linii kolejowej z Warszawy do Wiednia. Stała się ona wtedy głównym terenem, na którym powstawały stacje towarowe lewobrzeżnej Warszawy. Wtedy też powstawały fabryki, które były stawiane przez znane zagraniczne rodziny.

Do stolicy Wola została przyłączona 8 kwietnia 1916 r. - obszary te nazywano Wolą pod cyrkułem. Podczas wojny dzielnicę doszczętnie zniszczono. Po zakończeniu wojny zajęto się jej całkowitą odbudową. Niestety większość tych obszarów była zatopiona w gruzach. Kamienice, które nie przetrwały zostały wyburzone, a na ich miejscach powstały betonowe blokowiska, w których zamieszkiwała biedniejsza część społeczeństwa.

Dziś

Niegdyś był to jeden z najprężniej rozwijających się terenów. Dziś jest podobnie. Jednak zmienił się kierunek tego rozwoju. Obecnie nie jest to miejsce przemysłowe, a centrum mieszkaniowo-biznesowe charakteryzujące się nowoczesnymi inwestycjami. Powstają tu wieżowce z charakterystycznymi przeszkleniami.

Dodatkowo Wola stanowi bardzo atrakcyjną lokalizację, także ze względu na swoje sąsiedztwo z samym centrum. Inwestorzy stawiają tutaj centra handlowe oraz innowacyjne osiedla z apartamentami klasy premium. Swoje siedziby ma tu wiele firm, do których codziennie przyjeżdża tysiące pracowników. Jednak tam gdzie jest duże skupisko ludzi, pojawiają się ogromne korki i problem z zanieczyszczonym powietrzem.

Dobra komunikacja

Na Woli znajdziemy wszystkie środki komunikacji miejskiej jakie oferuje Warszawa, przez co z łatwością możemy poruszać się po stolicy. Metro kursuje obecnie jedynie do Ronda Daszyńskiego, ale już prowadzona jest jego rozbudowa i docelowo będzie jeździć przez całą dzielnicę. Zdecydowanie można powiedzieć, że jest to obszar bardzo dobrze rozwinięty pod względem komunikacyjnym.

Ceny mieszkań na Woli

Dzielnica ze względu na bliskość do centrum oraz atrakcyjne lokale stała się jedną z najbardziej pożądanych dzielnic Warszawy. Nowe mieszkania na Woli bardzo szybko znajdują nabywców, mimo iż ich cena jest dosyć wysoka - średnia za mkw. sięga 13,3 tys. złotych. Wynika to z oferty wielu lokali budowanych w standardzie premium.
Według rankingu portalu to właśnie tutejsze domy i mieszkania są jednymi z najchętniej kupowanych. Najwięcej osób również o nie pyta i się interesuje ofertą w tej dzielnicy. Mimo że tych zapytań jest mniej niż o popularny Mokotów, zainteresowanie Wolą stale rośnie.

Dużo zieleni

Krajobraz Woli dominuje obecnie nowoczesna wysoka zabudowa. Niemniej znajdziemy tutaj aż 5 dużych parków oraz liczne skwery, w których można aktywnie spędzić czas z całą rodziną. Szacuje się, że tereny zielone zajmują tutaj aż 100 hektarów. Rowerzyści na pewno będą zadowoleni z wielu kilometrów trasy rowerowej, która ciągnie się przez całą dzielnicę.

Rozrywka i kultura

Liczne muzea, kina, teatry i kluby sprawiają, że Wola to tętniące życiem miejsce na mapie Warszawy. Organizowanych jest tu mnóstwo imprez plenerowych i sportowych. Lubiący aktywny wypoczynek mogą korzystać z atrakcji jakie zapewniają m.in. baseny, hale sportowe, a wielbiciele zakupów na pewno znajdą coś dla siebie w kilku galeriach handlowych.

Edukacja

Dynamicznie rozwijająca się dzielnica dba również o edukację mieszkańców zapewniając dostęp do licznych placówek oświatowych zarówno państwowych, jak i prywatnych. Oferta skierowana jest do każdej grupy wiekowej uczniów i studentów.

Z historią w tle

Dzielnica Wola to także miejsce historycznej pamięci, gdzie znajdziemy Muzeum Powstania Warszawskiego, Teatr Żydowski czy Cmentarz na Powązkach.

Warto?

Mieszkanie na Woli to zdecydowanie ciekawa propozycja dla osób, które cenią sobie bliskość do centrum miasta, tętniące życiem dzielnice oraz biznesowe zagłębie, być może blisko miejsca pracy. Inwestycja w rynek nieruchomości, czyli np. zakup mieszkania na sprzedaż Warszawa rynek pierwotny to strzał w dziesiątkę, ponieważ jeśli sami nie będziemy tam ostatecznie mieszkać to z powodzeniem możemy tę przestrzeń komuś wynająć lub sprzedać z zyskiem.

art. sponsorowany
Ocena (3.0) Oceń: