Piątek 03.04.2020

Eseje zamiast wypracowań: jak odróżnić i kto pomoże w napisaniu

Prace pisemne są obowiązkową częścią procesu edukacyjnego. Są one wymagane przy aplikowaniu na uniwersytet oraz do oceny zdobytej tam wiedzy. W Polsce takie prace pisemne nazywane są wypracowaniami, ale wraz z globalizacją szkolnictwa wyższego zmienia się zarówno podejście, jak i nazwa. Kandydaci i studenci za granicą są zobowiązani do napisania esejów, co nie do końca jest odpowiednikiem zwykłego wypracowania.



pisanie pracfot.shutterstock
Czym jest esej?
Jest to tekst, w którym na podstawie własnego doświadczenia, percepcji, zasad i własnego poglądu autor omawia pewien temat. Zadanie, czyli temat eseju, oraz problematyka są zadawane przez wykładowcę.Temat eseju może mieć postać ogólną: „Dlaczego zdecydowałeś się aplikować na naszą uczelnię?” lub bardziej konkretną, jeśli chodzi o określoną dyscyplinę. Na przykład „Co to jest prawda?” – dla przyszłego filozofa lub „Gdybym był prezydentem...” – dla przyszłego politologa.
Cechami wyróżniającymi esej jest niewielka objętość, subiektywny pogląd, brak roszczeń do wyczerpujących informacji i swobodna kompozycja.W zasadzie jest to czysta kreatywność, ograniczona jedynie tematem i długością ustaloną przez wykładowcę (z reguły określa się maksymalną liczbę słów).

Czym różni się esej od wypracowania?
Esej można zaliczyć do jednej z odmian wypracowania, ale odbiega ono od reguł ustalonych dla uczniów przez szkoły średnie. Wypracowanie ma plan, który składa się z co najmniej trzech punktów: wprowadzenie, część główna, zakończenie. W swojej narracji autor sugeruje się obcymi, a nie własnymi koncepcjami, pisze na podstawie czyjejś pracy – książki, filmu, obrazu, a nie własnej opinii. Oznacza to, że abstrakty lub obrazy do opisywania są już gotowe.
W eseju natomiast autor nie jest niczym ograniczony w wyborze argumentów, formy, a nawet gatunku. Może to być rozumowanie filozoficzne, analiza, refleksja, opis, narracja. Esej można sporządzić w formie listu, notatki w pamiętniku, recenzji, a nawet wywiadu ze sobą.Kolejna różnica polega na celach, które stawia przed sobą autor. Kiedy student lub kandydat pisze wypracowanie, chce wykazać się swoją wiedzą w określonej dziedzinie oraz umiejętnościami pisania i analizy uzyskanymi podczas studiów. Kiedy natomiast pisze on esej, demonstruje to samo, ale przede wszystkim deklaruje swoje stanowisko wobec określonego tematu.Właśnie dlatego gatunek esejów jest tak popularny na zagranicznych uniwersytetach, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Stanowisko wykładowców jest następujące: „Znam opinię ekspertów, teraz chcę poznać Twoją. Zaskocz mnie. ”

Jak napisać esej?
Wykazać się kreatywnością i zrozumieć cechy pisania eseju bywa ciężko nie tylko absolwentom naszych szkół średnich. Chociaż takie zadania są często zadawane w amerykańskich szkołach, nie każdy uczeń ma umiejętność szybkiego dostosowania się do opisywania swoich rozumowań.
Uczniom, którym trudno jest wykonać tego typu zadanie, pomagają bardziej doświadczeni autorzy. Na specjalnych stronach internetowych można znaleźć przykłady esejów lub nawet zamówić esej na konkretny temat.

Dziesiątki tysięcy studentów z różnych krajów stosują tej metody, korzystając z pomocy witryn takich jak masterpapers.com. Zaletą takich stron jest dostępność 24/7, gwarancja wyjątkowości eseju, duży wybór autorów, którzy mają doświadczenie w pisaniu tekstów w różnych obszarach tematycznych.
Dlatego, jeśli napisanie eseju sprawia studentom trudności, mogą oni skorzystać ze wsparcia doświadczonego autora.


art. sponsorowany
Ocena (3.5) Oceń: