Krwawnik ziele, kwiat (Millefolii Herba, Flores)
Występowanie
Występuje w Eurazji oraz Ameryce Północnej. W Polsce występuje pospolicie na obszarze całego kraju.
Wygląd
Dorasta do 50-80 cm wysokości. Zdarza się, że tworzy niewielkie kępki. Łodyga wydziela silny zapach, jest słabo rozgałęziona. Liście mają kształt wąskolancetowaty oraz barwę ciemnozieloną. Kwiaty zebrane są w baldachogrona, mają barwę białą lub różową. Owoce to niełupki.
Zbiór
Zbiór ziela przeprowadza się w okresie kwitnienia rośliny. Należy wówczas ściąć ziele na wysokości ok 10 cm nad ziemią. Suszenie należy przeprowadzić w zacienionym i przewiewnym miejscu, rozkładając surowiec na specjalnie rozłożonych płachtach bądź wiążąc go w cienkie pęczki. Surowiec można również wysuszyć w piekarniku, w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni Celsjusza.
Właściwości lecznicze
Krwawnik posiada wiele wspaniałych właściwości, przede wszystkim działa lekko rozkurczowo na żołądek i jelita, dlatego stosowany jest w chorobach układu pokarmowego. Pobudza wydzielanie żółci oraz soków trawiennych, usprawnia trawienie i poprawia apetyt, niweluje również wzdęcia. Stosowany jest po prostu powszechnie w nieżytach żołądkowo-jelitowych oraz pomocniczo w leczeniu choroby wrzodowej żołądka. Krwawnik ma działanie przeciwkrwotoczne, stosuje się go do regulowania zbyt obfitych krwawień menstruacyjnych. Dzięki wspomnianemu działaniu rozkurczowemu, pomaga również niwelować bóle towarzyszące menstruacji. Hamuje krwawienia zlokalizowane w innych miejscach – przeciwdziała krwawieniom z błony śluzowej przewodu pokarmowego, jest pomocny w hamowaniu krwawień z żylaków odbytu. Roślina ta może być również wykorzystywana w sposób zewnętrzny, ponieważ charakteryzuje się właściwościami bakteriostatycznymi oraz przeciwzapalnymi. Dzięki stosowaniu okładów na skórę, krwawnik przyspiesza gojenie się ran, a ponadto łagodzi wszelkie stany zapalne zlokalizowane w obrębie skóry. Krwawnik posiada również wspaniałe właściwości lecznicze, jeżeli chodzi o układ oddechowy, ponieważ pomaga przeciwdziałać kaszlowi oraz działa odkażająco. Roślina ta może obniżać zbyt wysokie ciśnienie krwi.
Praktyczne zastosowanie
Napar z krwawnika do przemywania skóry
Składniki:
1 łyżka ziela krwawnika
Woda
Ziele zalać szklanką wrzącej wody. Pozostawić na 5-10 minut pod przykryciem. Takim naparem można przemywać chore, zainfekowane miejsca.
Krwawnik pospolity Achillea millefolium łodyga lekko rozgałęziona, liście ciemnozielone, wąskie, lancetowate, potrójnie pierzaste, odziomkowe ogonkowe, łodygowe siedzące i mniejsze, kwiaty zebrane są w koszyczki, zebrane w baldachogrono, w koszyczku jest 5 żeńskich języczkowych i środkowych, rurkowych, obupłciowych kwiatów, są białe lub różowe, owoc to spłaszczona, srebrzysta, wąsko oskrzydlona niełupka, kłącze ma węzły, tworzy wiele rozet liści i łodyg, jest białe. Roślina lecznicza, kwiaty i ziele działają przeciwzapalnie, bakteriostatycznie, przeciwkrwotoczne i rozkurczowe, wspomaga wydzielanie kwasu żołądkowego i żółci, pomaga na rany, choroby błon śluzowych i układu pokarmowego, krwotoki, przyprawa, młode liście nadają się do sałatek i zup. Roślina ozdobna, rośnie na polach, miedzach, łąkach, nieużytkach, przydrożach, podwórkach, w ogródkach.