Akacja kwiat (Acaciae Flores)
Występowanie
Akacja to roślina licząca sobie około 1300 gatunków, na które składają się zarówno drzewa, jak i krzewy. Występuje w strefie klimatów podzwrotnikowych oraz strefie międzyzwrotnikowej. Głównie można spotkać ją w Afryce, Azji, Indiach, Australii.
Wygląd
Akacja w formie drzewa dorasta do 45 m wysokości, natomiast w formie krzewu może dorastać do 2 m. Liście są skrętoległe, czasami są one zastępowane przekształconymi ogonkami, które przybierają różny kształt. Kwiaty są małe, te posiadające organy męskie mają pręciki, które mogą przybierać barwę od żółtej do pomarańczowej. Owoce akacji mają kształt jajowaty lub równowąski.
Zbiór
Zbiory kwiatów przeprowadza się, gdy są one jeszcze młode, a więc w okresie od maja do czerwca. Po ich zebraniu, usuwa się szypułki, a następnie suszy płatki.
Właściwości lecznicze
Akacja to wspaniała roślina wykorzystywana leczniczo w wielu krajach na całym świecie. Znane są jej właściwości uspokajające – pomaga w walce ze stresem oraz ogólnym zdenerwowaniem. Posiada również właściwości wzmacniające organizm, dlatego warto wprowadzić herbatkę z kwiatów akacji do swojej codziennej diety. Herbatka wspomaga leczenie przeziębień – łagodzi kaszel i działa przeciwzapalnie. Kwiaty akacji polecane są w chorobach układu moczowego, ponieważ działają moczopędnie. Poleca się je stosować w przypadku zmniejszenia wydzielania moczu, a nawet pomocniczo w uszkodzeniach nerek, które związane są z zakażeniami bakteryjnymi czy zatruciami toksynami. Akacja świetnie sprawdza się również u osób, które mają problem z krążeniem i obrzękami, hamuje zatrzymywanie wody w organizmie. Ma również działanie żółciopędne, dlatego poleca się stosować kwiaty akacji w chorobach związanych z zaburzeniami wydzielania żółci, jak również w bolesnych skurczach, które dotyczą dróg żółciowych. Akacja używana była w lecznictwie ludowym do leczenia różnego rodzaju zaburzeń układu pokarmowego. Obecnie stosuje się ją pomocniczo przy wrzodach żołądka oraz w wielu schorzeniach gastrycznych. Polecana jest również do oczyszczania organizmu. Kwiaty akcji można również spożywać, pod taką postacią poleca się je do oczyszczania jamy ustnej oraz odświeżenia oddechu. Stosuje się je również pomocniczo w leczeniu choroby reumatycznej. Sprawdza się również do leczenia zewnętrznego, między innymi chorób skóry.
Praktyczne zastosowanie
Napar na schorzenia nerek i pęcherza moczowego
Składniki:
1 łyżka kwiatów akacji
Woda
Kwiaty zalać wrzącą wodą i pozostawić pod przykryciem przez około 30 minut. Napar przecedzić. Pić 3 razy dziennie po 1/3 szklanki. Najskuteczniej będzie działał, jeżeli będzie się go spożywać po posiłkach.
Dziękuję za umieszczenie tej informacji o właściwościach leczniczych akacji
Robinia pseudoakacja Robinia pseudoacacia pień nisko rozwidla się na grube konary, ciemna, popękana kora, liściom towarzyszą po 2 ciernie-przekształcone przylistki, palowy system korzeniowy z odroślami, ulistnienie skrętoległe, liście nieparzystopierzastodzielne, zaokrąglone, jajowate liście, od spodu są szaro-zielone, kwiaty są motylkowe, na żagielku jest żółta plamka, 9 zrośniętych pręcików, 1 wolny, białe kwiaty zebrane są w grona, przedsłuponość, owoce to nagie, gładkie, spłaszczone strąki, nasiona są nerkowate. Roślina ozdobna, lecznicza, kwiaty moczopędnie, żółciopędnie, przeciwzapalnie, pomagają w chorobach dróg moczowych, wspomagają regenerację nerek, poprawiają krążenie i trawienie, kwiaty są jadalne, nadają się do spożycia zapieczone w cieście naleśnikowym.