Wierzba kora - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne malpigiowce wierzbowate wierzba Wierzba kora
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Wierzba kora (Salicis alba Cortex)

Wierzba
Spis treści
Występowanie

Wierzba to roślina występująca pod postacią krzewów, drzew lub krzewinek – szacuje się, że istnieje około 400 gatunków wierzby. Wierzba występuje na wszystkich kontynentach. Nie można jej spotkać tylko w Australii i na Antarktydzie.

Wygląd

Wygląd wierzby zależy od jej gatunku. Liście są najczęściej wąskie i mają lancetowaty kształt. Na brzegach są piłkowane. Kwiaty są najczęściej zebrane w kotki, osadzone są na przysadkach. Mogą być owadopylne lub wiatropylne – w zależności od konkretnego gatunku.

Zbiór

Korę wierzby pozyskuje się w okresie wiosennym. Należy zbierać ją podczas wyrębu drzew lub ich obcinania, można również pozyskiwać korę z już ściętych gałęzi.

Właściwości lecznicze

Kora wierzby ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe – wykorzystywana jest podczas przeziębień oraz grypy. Płukanka z kory dęby uśmierza ból gardła i pomaga w leczeniu nieżytów gardła. Znane są również jej właściwości przeciwbólowe, dlatego wykorzystuje się ją do leczenia chorób reumatycznych, na przykład choroby reumatoidalnej stawów czy osteoartrozy. Pomaga również w leczeniu bólów migrenowych oraz nerwobólów o różnym nasileniu. Pomocna w czasie biegunek. Stosowana pomocniczo w chorobach układu pokarmowego – chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz stanach zapalnych jelit. Uśmierza również inne dolegliwości żołądkowe. Zewnętrznie stosuje się ją na rany – pomaga w gojeniu, działa ściągająco. Polecana jest również przy nadmiernej potliwości, na przykład w okresie menopauzy oraz pocenia nocnego. Ma lekkie działanie moczopędne, dlatego zaleca się ją pomocniczo w przypadku wystąpienia zapalenia pęcherza i nerek. Jest stosowana profilaktycznie do przeciwdziałania chorobom serca (podaje się, że właściwości te sprawdzają się przede wszystkim u osób z grupą krwi B). Kora wierzby jest wykorzystywana w medycynie naturalnej do rozrzedzania krwi pacjentów z dolegliwościami kardiologicznymi, zastępuje wówczas leki apteczne. Jest naturalną salicyną – nie podrażnia błony śluzowej żołądka. Kora wierzby wykorzystywana jest również w kosmetyce – przeciwdziała łupieżowi, działa złuszczająco i oczyszczająco na skórę twarzy.

Praktyczne zastosowanie

Napar polecany podczas grypy i przeziębienia

Składniki:
1 łyżka kory wierzby
Woda

Korę wierzby zalać szklanką wody. Gotować pod przykryciem około 5 minut. Przecedzić. Pić 3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

Napar gotowany przez około 10 minut, będzie idealnie nadawał się do stosowania na skórę w postaci okładów lub oczyszczającego toniku.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Wierzba biała Salix alba ciemna, popękana kora, smukłe, szare pąki, liście lancetowate, złożone z jajowatych odcinków, żeńskie bazie są żółte, męskie kotki szare i okrągłe, bazia ma nagi słupek z zalążnia i miodniki, kotka ma miodniki i 2 pręciki. Owoc to torebka, drewno opałowe, roślina lecznicza, kora działa przeciwzapalnie, ściągająco, przeciwzapalnie, leczy gorączkę i stany zapalne, roślina ozdobna i wykorzystywana w rekultywacji wysypisk. Roślina miododajna.