OPISTOGNATHUS AURIFRONS. Ryba. Definicja - Opistognathus aurifrons
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Okoniokształtne Opistognathidae Opistognathus Opistognathus aurifrons
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Opistognathus aurifrons (Opistognathus aurifrons)

Opistognathus aurifrons, Yellow-headed jawfish
Spis treści

Występowanie:

 
Gatunek zamieszkujący zachodnią część Środkowego Oceanu Atlantyckiego od wybrzeży Florydy (USA), wysp Bahama do wysp Barbados oraz północnej części Ameryki Południowej. Opistognathus aurifrons jest rybą nie migrującą, stale przebywająca w rejonach raf koralowych do głębokości 40 metrów.

Budowa zewnętrzna:

 
Ciało Opistognathus aurifrons jest niebieskawo – szare z licznymi niewielkimi niebieskimi kropkami. Głowa oraz przednia część płetwy grzbietowej jest w kolorze żółtym. Czasami na głowie w okolicy otworu gębowego ryby występuje para czarnych plamek. Gatunek ten osiąga niewielkie rozmiary, maksymalnie do 10 cm długości.

Biologia:

Większość życia spędza zagrzebany w piasku lub osadzie rozdrobnionych korali unosząc się pionowo niedaleko swojej kryjówki. Osobniki męskie zalecają się do samic za pomocą pływania z rozgałęzionymi płetwami w kierunku swojej wybranki. Pospolity gatunek w akwariach morskich, odnotowano przypadki rozrodu w niewoli.

4.6/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments