22 marca Światowy Dzień Wody. Jak Polacy oszczędzają wodę?

tooltip
fot. dreamstime
Czy Polska powinna być krajem wolnym od GMO?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj

Prawie dwie trzecie naszej planety zajmuje woda. Z tych zasobów aż 97 procent to morza i oceany, czyli woda słona. Tylko 3 procent to woda zdatna do picia. ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld nie ma kanalizacji –  o czym warto pomyśleć w 22 marca, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wody.„Międzynarodowy Dzień Wody ma przypominać, że ponad miliard mieszkańców naszego globu ma trudności z dostępem do wody pitnej. Ma uświadamiać politykom i mieszkańcom, że trzeba działać aby każdy mieszkaniec naszego globu miał zapewniony dostęp do wody.” –czytamy na stronie Ministerstwa Środowiska.

ONZ ocenia, iż na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld nie ma kanalizacji. Wśród osób, które już dziś cierpią na jej brak i choroby wywołane spożywaniem wody zanieczyszczonej ponad połowa to mieszkańcy Azji, 38 proc. mieszka w Afryce, a 3 proc. w Europie. Organizacja ocenia, iż do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie aż o 30 proc.

Jak jest w Polsce?

Polska nie jest wolna od problemów z dostępem do wody pitnej. Ilość wody przypadającej na jednego mieszkańca Polski to 4,5 m3/dobę, średnia wartość tego wskaźnika w Europie to 11 m3/dobę.  Zatem Polacy, bardziej niż inni mieszkańcy Europy, muszą myśleć o oszczędzaniu wody.

Jak oszczędzamy? Najbardziej popularnym sposobem jest rezygnacja z kąpieli w wannie, na rzecz szybkiego prysznica (21 proc.). Wiele osób (14 proc.) postawiło na zmywarki, część ankietowanych zakręca kran podczas mycia zębów, używa pralki jedynie przy pełnym bębni, a także zbiera deszczówkę do celów gospodarczych (odpowiednio po 12 proc. wskazań dla każdego ze sposobów).

źródło: Oras


Dlaczego warto oszczędzać wodę? Przede wszystkim ze względu na Środowisko. A do osób, dla których ekologia nie jest tak istotna może przemówi argument ekonomiczny – w chwili obecnej średnia cena wody i ścieków wynosi w Polsce ok. 8-9 zł za m3, są dość niskie w porównaniu z kosztami jakie za wodę i ścieki płacą mieszkańcy innych krajów europejskich, np. w Niemczech wynoszą ok. 25 zł za m3. Sytuacja ta jednak będzie się zmieniać. W najbliższych latach należy spodziewać się znacznych podwyżek cen wody i ścieków.

Prognozowane podwyżki związane są też m.in. z koniecznością dużych inwestycji w oczyszczalnie ścieków w Polsce. Zgodnie z wymogami unijnymi do 2015 roku w naszym kraju ma zostać wybudowane lub zmodernizowane 1.734 oczyszczalnie, i powstać 37 tys. km sieci kanalizacyjnych. Koszt tych zmian szacowany jest na ok. 42 mld zł. Jeśli nie zdążymy, będziemy płacić wysokie kary. Same nakłady inwestycyjne, a także ewentualne kary dotkną więc przeciętnego Kowalskiego, gdyż tak duże wydatki będę musiały być sfinansowane właśnie z podwyżek cen.

Tymczasem już dziś miesięczne utrzymanie mieszkania rośnie. Jak podał GUS koszty związane z utrzymaniem mieszkania wzrosły w lutym o 2,2 proc. względem analogicznego miesiąca przed rokiem. Ceny wody w luty, w porównaniu ze styczniem tego roku wzrosły o 0,5 proc., a ścieków o 0,3 proc.

Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na oszczędzanie, by zmniejszyć rachunki za wodę? Na pewno mieszkańcy południowej Polski. Według wyliczeń Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie tam ceny wody i kanalizacji są najwyższe w kraju. Mieszkańcy Nowego Targu i całej gminy Kościelisko (woj. małopolskie), gminy Goleszów w tym Ustronia (woj. śląskie) oraz Namysłowa (woj. opolskie) płacą za wodę i ścieki ponad 20 zł za m3, czyli dwa razy więcej niż średnia dla Polski.

Światowy Dzień Wody (World Water Day) został ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
World Food Warsaw 2014: Jak rozwiązać problemy eksportowe polskiego rolnictwa?World Food Warsaw 2014: Jak rozwiązać problemy eksportowe polskiego rolnictwa?Otwarcie na nowe rynki, specjalna internetowa platforma biznesowa, możliwość nawiązania...
Liczebność nietoperzy drastycznie spadłaLiczebność nietoperzy drastycznie spadłaLiczebność nietoperzy w Świętokrzyskiem drastycznie spadła w ciągu ostatniego roku, twierdzą...

Pasaż zakupowy

Niedźwiedzie w zoo. Wywiad z Robertem Maślakiem i Agnieszką Sergiel