Ekologiczne ogrzewanie domu - przegląd możliwości | ekologia.pl
Ekologia.pl Dom i ogród Ekologiczne ogrzewanie domu – przegląd możliwości

Ekologiczne ogrzewanie domu – przegląd możliwości

Sezon grzewczy zbliża się coraz większymi krokami. Warto zastanowić się więc nad tym, jaki sposób ogrzewania domu wybrać. Coraz więcej osób decyduje się na modernizację instalacji grzewczych i montaż nowoczesnych ekologicznych technologii ogrzewania.

dom

fot.wirestock/envato.com
Spis treści

Kotły gazowe

Ogrzewanie gazowe jest obecnie najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Główną zaletą ogrzewania gazowego jest niska awaryjność oraz bezobsługowość instalacji. Raz zaprogramowany regulator pokojowy i kocioł pozwala na ogrzewanie domu bez potrzeby ingerencji użytkownika. Co ważne, na termostacie można ustawić różną temperaturę w zależności od godziny, a także dnia tygodnia. W razie potrzeby temperaturę można także obniżyć lub podnieść ręcznie.

Nowoczesne kotły gazowe cechuje wysoka efektywność energetyczna. Oznacza to, że tego typu kocioł jest przede wszystkim energooszczędny. Przekłada się to przede wszystkim na niższe koszty związane z ogrzewaniem domu. Kotły gazowe są też bezpieczne dla użytkownika. Posiadają one zamkniętą komorę spalania, co w praktyce oznacza, że pobierają powietrze z zewnątrz. Tym sposobem są odizolowane od otoczenia, a w przypadku jakiejkolwiek awarii nie ma zagrożenia zatrucia gazem.

Kotły gazowe są zazwyczaj dwufunkcyjne. Służą więc nie tylko do ogrzewania domu, ale także do ogrzewania wody. Duży wybór kotłów gazowych można znaleźć tutaj: https://www.castorama.pl/ogrzewanie/kotly-i-piece/kotly-gazowe.cat.

Pompy ciepła

Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Służą one zarówno do ogrzewania domu, jak i wody. Zasadą ich działania jest przeniesienie energii z gruntu lub powietrza do budynku. Niektóre modele pomp ciepła posiadają także funkcję chłodzenia. Pompy ciepła są przede wszystkim rozwiązaniem ekologicznym. Nie wytwarzają szkodliwych substancji takich jak na przykład spaliny. Są też bezpieczne w użytkowaniu – w przypadku tego rodzaju ogrzewania nie ma ryzyka wybuchu lub pożaru.

Pompy ciepła charakteryzuje także wygoda użytkowania. Są one wyposażone w panel, który jest przeznaczony do ich obsługi. W panelu można sterować takimi opcjami jak temperatura ogrzewania, temperatura wody, a także ustawić spersonalizowany harmonogram działania. To powoduje, że obsługa pompy ciepła jest nie tylko prosta, ale także intuicyjna.

Największą zaletą pompy ciepła jest niski pobór energii elektrycznej. W porównaniu z innymi formami ogrzewania, pompy ciepła są bardzo energooszczędne. Szacuje się, że pozwalają one na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 60% w skali roku. Warto wziąć także pod uwagę połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką.

Kotły na paliwa stałe

Kocioł na paliwo stałe jest urządzeniem, które produkuje ciepło poprzez spalanie paliwa stałego. Paliwem stałym może być drewno, węgiel, pellet czy też ekogroszek. Jest to jedna z najstarszych form ogrzewania, jednak w wielu domach można spotkać ją do dzisiaj. Kocioł na paliwo stałe zbudowany jest z komory spalania oraz wymiennika ciepła. Wymiennik ciepła przekazuje ciepło z komory spalania do instalacji grzewczej. Warto wiedzieć, że kocioł na paliwo stałe może służyć nie tylko do ogrzewania domu, ale także do ogrzewania wody.

Kotły produkowane są pod konkretny rodzaj paliwa. Możesz więc wybierać spośród kotłów na pellet, węgiel, czy też ekogroszek. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, z którymi warto zapoznać się przed zakupem. Wszystkie charakteryzują się jednak wysoką efektywnością, dzięki czemu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, a także zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.

 

art.sponsorowany
5/5 - (2 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments