Jak można inwestować w fotowoltaikę?
Większa globalna konsumpcja i zapewnienie dostępu do energii elektrycznej, zmiany klimatyczne i dążenie rządów do zrównoważonego rozwoju oraz zmienna i niełatwa rzeczywistość geopolityczna to wyzwania, z którymi już dzisiaj mierzy się ludzkość. Inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) stają się priorytetem i kluczowym elementem budowania ekologicznej, efektywnej zielonej infrastruktury. Wśród różnorodnych możliwych rozwiązań wyróżnia się fotowoltaika, która jest alternatywą dla konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej.
W artykule przyjrzymy się, jak mądrze i skutecznie inwestować w elektrownie fotowoltaiczne. Przybliżymy najważniejsze korzyści płynące z projektu fotowoltaicznego, a także, jak przeprowadzić proces, aby zarabiać na OZE. Opiszemy także różne metody inwestycji w zieloną energię. Jakie są możliwości? Sprawdźmy!
Dlaczego inwestycja w elektrownię fotowoltaiczną?
● odnawialne i czyste źródło energii – panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną ze słońca – to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, które nie emituje szkodliwych gazów cieplarnianych.
● potencjał ekonomiczny – inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne mogą generować znaczne zwroty z inwestycji w długoterminowej perspektywie. Produkcja energii elektrycznej pozwala na obniżenie kosztów rachunków za energię oraz możliwość sprzedaży nadwyżek do sieci.
● niezależność energetyczna – posiadając własną elektrownię fotowoltaiczną, można uniezależnić się od konwencjonalnych źródeł energii i niestabilnych cen paliw. To daje większą kontrolę nad dostawą energii.
● wsparcie dla zrównoważonego rozwoju – inwestowanie w odnawialne źródła energii przyczynia się do realizacji celów związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych, co ma istotne znaczenie dla ochrony środowiska i przyszłych pokoleń.
Jakie są sposoby inwestycji w fotowoltaikę?
Na rynku dostępne są różne sposoby inwestycji w OZE.Poniżej kilka wybranych możliwości.
Dzierżawa gruntów pod farmy PV
Jeśli masz do dyspozycji działkę (klasa IV, V,VI) lub otrzymałeś taką w spadku i nie wiesz, co z nią zrobić (poza sprzedażą), to dzierżawa ziemi pod farmę fotowoltaiczną może być opłacalnym rozwiązaniem. Udostępniając powierzchnię pod inwestycje PV w 2023 r. można było otrzymać zysk w wysokości od 16 000 zł do 20 000 zł za hektar.
Warto wiedzieć, że działka powinna spełniać odpowiednie kryteria. Ważne są:
● klasa gruntu (IV, V, VI),
● oddziaływanie na środowisko – grunt musi znajdować się poza obszarem Natura 2000 i innym obszarem ochrony środowiska,
● odległość od sieci energetycznej,
● dostęp do drogi publicznej,
● grunt nie może znajdować się na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, chyba że obowiązujący plan miejscowy jest przeznaczony pod produkcję lub pod budowę urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 100 kW,
● wielkość działki (co najmniej 1 ha).
Istnieją także inne warunki brzegowe, które należy sprawdzić. Inwestor udostępni całą listę i pomoże w ich weryfikacji. Jeśli nie masz pomysłu na grunt o klasie IV, V lub VI, to być może ich dzierżawa pod farmę PV będzie opłacalnym rozwiązaniem.
Budowa farmy PV
Inwestycja we własną elektrownię fotowoltaiczną stanowi atrakcyjną opcję dla osób i firm poszukujących nie tylko zrównoważonego źródła energii, ale również możliwości wypracowania dodatkowych zysków.
Proces ten zazwyczaj rozpoczyna się od przeprowadzenia oceny wydajności energetycznej nieruchomości. Ma to na celu określenie jej potencjału słonecznego i odpowiednio dopasowania projektu fotowoltaicznego do indywidualnych potrzeb i warunków lokalnych. Projekt wymaga spełnienia wielu formalności i najczęściej wiąże się z założeniem spółki.
Zakup udziałów spółki energetycznej
Inwestycja w fotowoltaikę poprzez wykup udziałów w farmie fotowoltaicznej staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza dzięki platformom crowdfundingowym. W tym modelu finansowania środki na budowę farmy fotowoltaicznej są pozyskiwane od rozproszonych inwestorów z całego kraju. W zamian za swój udział finansowy, inwestorzy otrzymują konkretną część udziału w farmie, co daje im również prawo do udziału w zyskach – proporcjonalnie do wysokości swojego wkładu.
Tym samym inwestycja staje się bardziej dostępna dla szerokiego grona osób, jednocześnie umożliwiając rozwój infrastruktury fotowoltaicznej i przyczyniając się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym kraju. Dla inwestorów jest to również szansa na osiągnięcie zysków związanych z rosnącym popytem na czyste i odnawialne źródła energii.
Zakup gotowej farmy PV
Istnieje także możliwość ulokowania kapitału w OZE poprzez zakup gotowej elektrowni solarnej. W ten sposób można zagwarantować sobie stałe ceny energii. Wytworzoną energię można również odsprzedać. Jest to inwestycja długoterminowa z atrakcyjną stopą zwrotu. Inwestor zazwyczaj ma możliwość wyboru lokalizacji farmy fotowoltaicznej, którą zakupuje. Firmy sprzedające farmy PV ze swojego portfela oferują również kompleksową obsługę posprzedażową (O&M).
Który ze sposobów inwestycji wybrać?
Powyżej wymieniliśmy tylko wybrane sposoby inwestycji w OZE. Na rynku można znaleźć fundusze energetyczne związane z PV, obligacje i inne projekty komercyjne, które umożliwiają kupowanie udziałów w firmach z branży odnawialnych źródeł energii.
Decydując się na daną metodę inwestycji, warto zastanowić się nad dostępnymi środkami, czasem, który chcesz przeznaczyć na inwestycje i poziomie akceptowalnego ryzyka. Jeśli dysponujesz niewielkim kapitałem, to kupno udziałów w firmie OZE wydaje się ciekawym rozwiązaniem. Natomiast, gdy masz do dyspozycji grunty to dzierżawa pod farmę fotowoltaiczną może przynieść Ci dodatkowe dochody.
art.sponsorowany



