Finansowanie fotowoltaiki – jakie są możliwości? | ekologia.pl
Ekologia.pl Dom i ogród Energia dla domu Finansowanie fotowoltaiki – jakie są możliwości?

Finansowanie fotowoltaiki – jakie są możliwości?

Jeżeli nie jesteśmy w stanie kupić paneli za gotówkę, mamy do wyboru kilka opcji: kredyt, pożyczkę, leasing, a także uzyskanie dotacji czy ulgi. Prześledźmy je po kolei.

fotowoltaika

fot. 123rf.com
Spis treści

Kredyt na fotowoltaikę


Kredyt, w odróżnieniu od pożyczki, może być udzielony wyłącznie przez bank . Oferty różnią się od banku do banku, toteż przed podjęciem decyzji należy się dobrze zastanowić nad tym, która oferta będzie dla nas najlepsza. Różnią się one np. pod względem oprocentowania, długości spłaty czy minimalnego wkładu własnego. W niektórych bankach wniosek o taki kredyt można złożyć przez internet, w innych wymagana jest wizyta w placówce banku.


Pożyczka na fotowoltaikę


Pożyczka, jako instrument prostszy i cechujący się lżejszymi obwarowaniami formalnoprawnymi, nierzadko wydaje się lepszym rozwiązaniem – przede wszystkim przed pożyczkobiorcą nie stawia się wymogu spożytkowania uzyskanych środków na konkretny cel, więc ewentualną nadwyżkę środków z pożyczki można wykorzystać wedle własnego uznania.

Pożyczka gotówkowa w Raiffeisen Digital Bank (marka Raiffeisen Centrobank AG) może być dobrym sposobem na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej – zawnioskować tu można o kwotę do 150 tysięcy PLN, a spłatę rozłożyć na okres do 10 lat, RRSO 9,99%. Dodatkowym walorem oferty Raiffeisen Digital Banku (marka Raiffeisen Centrobank AG) jest fakt, iż oprocentowanie pożyczki jest stałe, a co za tym idzie wyklucza niespodziewane podwyżki rat.

Aby dowiedzieć się, jakie warunki musisz spełnić, by otrzymać pożyczkę, odwiedź stronę internetową: https://www.raiffeisendigital.com/pl/pl/index.html

Fotowoltaika w leasing


Aby skorzystać z oferty leasingu, należy funkcjonować jako firma lub osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Tak jak w przypadku kredytów i pożyczek, wybór banków i firm oferujących leasing fotowoltaiki jest bardzo szeroki. W tym przypadku korzystamy z dobrodziejstw ogólnie płynących z leasingu jako formy finansowania: możemy dysponować niewielkim, albo nawet zerowym wkładem własnym, otrzymać początkowy upust na ratę leasingu, itp.

Dotacje na fotowoltaikę


Inną opcją jest uzyskanie dotacji, czyli dopłat udzielanych np. w ramach programu Mój Prąd. Jego celem jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Dopłaty mają zachęcić konsumentów do zakładania takich instalacji u siebie. W 2022 roku ruszyła już czwarta edycja programu Mój Prąd. Aplikować mogą wyłącznie osoby fizyczne, a co więcej – warto się spieszyć. Zainteresowanie jest ogromne, a nabór nowych wniosków może zostać szybko zatrzymany, jeśli wyczerpie się pula pieniężna przewidziana na tegoroczną edycję.

Maksymalne kwoty dofinansowania różnią się w zależności od konkretnego celu, na jaki zamierzamy przeznaczyć pieniądze. Na przykład, jeśli chcemy po prostu wyposażyć nasz dom w zwykłą instalację fotowoltaiczną, będziemy mogli liczyć na maksymalnie 4000 PLN. Jednak jeżeli planujemy zakup magazynu energii, maksymalna kwota dofinansowania wzrośnie do aż 7000 PLN. Na całe przedsięwzięcie łącznie otrzymamy natomiast co najwyżej 20 500 PLN.

Aby starać się o udział w programie „Mój Prąd”, należy złożyć kilka dokumentów. Należą do nich:

  •     kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej,
  •     dowód zapłaty faktury/oświadczenie o dokonanej wpłacie – w przypadku płatności gotówką,
  •     oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji – w przypadku gdy instalacja jest montowana samodzielnie, przy założeniu posiadania niezbędnych kwalifikacji,
  •     zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano.

Dotacje są oczywiście jedynie częściowe, a resztę kosztów instalacji możemy sfinansować własnym sumptem lub np. pożyczką.

Ulgi na fotowoltaikę 2022


Innym sposobem zachęcania obywateli do instalowania paneli PV są ulgi podatkowe. Ulga na takie instalacje, nazywana też ulgą termomodernizacyjną obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Każdy właściciel (oraz współwłaściciel) jednorodzinnego domu mieszkalnego może odliczyć koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej od dochodu podlegającego opodatkowaniu PIT.  Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. PLN. Nierzadko ulgi są łączone z omawianym wyżej dofinansowaniem: najpierw dokonujemy inwestycji, do której uzyskujemy dopłatę, a następnie odliczamy ją od podatku dzięki uldze.

Program „Czyste powietrze”

Oprócz programu „Mój prąd”, o którym pisaliśmy wyżej, istnieje jeszcze program pomocowy pod nazwą „Czyste powietrze”. W przeciwieństwie do „Mojego prądu”, aplikować mogą tu nie tylko osoby fizyczne, ale także przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe czy jednostki samorządowe. Co więcej, środki uzyskane w ramach programu mogą zostać przeznaczone nie tylko na zakup fotowoltaiki, ale także wymianę ogrzewania czy termomodernizację.

Także w przypadku programu „Czyste powietrze” potrzebnych będzie kilka załączników, takich jak kopie faktur lub innych równorzędnych dokumentów księgowych potwierdzonych przez beneficjenta programu za zgodność z oryginałem. Pełną listę załączników, która jest zdecydowanie zbyt długa, by ją tu cytować, można znaleźć np. na stronie: https://portal.wfosigw.pl/wymagana-dokumentacja.  Wniosek, dostępny na stronach serwisu gov.pl, można złożyć online bez wychodzenia z domu.

Dofinansowany kredyt


W optymalnych warunkach będziemy w stanie sfinansować inwestycję w panele PV w połowie z dotacji, a w połowie z kredytu. To bardzo ciekawa kombinacja, dzięki której nasze własne środki, które wkładamy na początek, mogą zostać ograniczone do minimum. Dofinansowany kredyt to propozycja dla osób, które chcą rozłożyć opłaty za zakup i montaż paneli na wygodne raty.

Kredyt dofinansowany otrzymamy, jeśli spełnimy kilka podstawowych warunków, między innymi brak zaległości podatkowych. Do tego warto pamiętać, że maksymalne oprocentowanie rat takiego kredytu wynosi 0,2%. Jest to więc bardzo tani kredyt.

Na koniec: pamiętajmy, że fotowoltaika może być opłacalną inwestycją bez względu na sposób jej finansowania, a dodatkowe ulgi i dotacje skracają jedynie okres zwrotu z inwestycji.

Przykład reprezentatywny dla kredytu konsumenckiego: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 9,99%, całkowita kwota kredytu: 41 800 zł, całkowita kwota do zapłaty: 55 671 zł, oprocentowanie stałe 9,56% w stosunku rocznym, całkowity koszt kredytu: 13 871 zł (w tym: prowizja 0% (0,00 zł), odsetki 13 871 zł), 75 miesięcznych rat równych w wysokości 743 zł i ostatnia rata w wysokości 689 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 06.05.2022 r. Udzielenie pożyczki uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej oraz ryzyka kredytowego Klienta.

art. sponsorowany

4.9/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

z tego co słyszałam to firma polenergia fotowoltaika nie tylko montuje nowoczesne instalacje fotowoltaiczne ale też pomaga też w uzyskaniu dofinansowania