Jak wybrać ekologiczne farby?
Ekologia.pl Dom i ogród Ekologiczny dom Jak wybrać ekologiczne farby?

Jak wybrać ekologiczne farby?

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

Zgodnie z nowymi dyrektywami Unii Europejskiej, we wszystkich farbach i lakierach produkowanych od 1 stycznia 2010 roku musi zostać obniżona zawartość szkodliwych dla środowiska Lotnych Związków Organicznych (LZO). W farbach i lakierach stanowi on niecałe 3% ilości LZO emitowanej w Europie.

Lotne Związki Organiczne to naturalne lub syntetyczne substancje chemiczne, które przedostają się do atmosfery m.in. ze spalin samochodowych i lotniczych, środków do polerowania drewna, detergentów, zmiękczaczy tkanin, a także z farb i lakierów. Lotne związki reagując ze światłem słonecznym obniżają poziom ozonu i zwiększają zanieczyszczenie powietrza, stanowiąc tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i roślin.

Źródła emisji LZO

Wśród farb i lakierów problem LZO dotyczy głównie farb rozpuszczalnikowych (w znacząco mniejszym stopniu farb wodnych), w których odpowiada on za kontrolowanie właściwości aplikacyjnych, rozlewności powłoki i szybkości schnięcia. Wszystkie farby produkowane po 1 stycznia 2010 roku muszą być zgodne w swojej recepturze i oznakowaniu z nowymi limitami LZO. W celu płynnego wprowadzenia zmniejszonych limitów LZO dyrektywa przewiduje dodatkowy, roczny okres przejściowy – w całym 2010 roku sklepy mogą sprzedawać farby wyprodukowane przed 1 stycznia 2010 nie spełniające normy LZO.

W świetle nowej dyrektywy ograniczającej emisję LZO, ponad 80% produktów marek Dekoral, Drewnochron, Domalux i Cieszynka spełniała wymagane normy. Dostosowania wymagała część farb i lakierów rozpuszczalnikowych, co wiązało się ze zmianami recepturowymi tych produktów. Szeroko zakrojone prace badawcze i laboratoryjne zespołu ekspertów PPG Deco Polska, działającego w ramach międzynarodowej grupy, pozwoliły na wprowadzenie ekologicznych odpowiedników dotychczasowych wyrobów nie spełniających wymagań LZO.

Producent deklaruje, że wszystkie produkty dostosowywane do LZO, są specjalnie oznakowane – na ich opakowaniach znajduje się zielony liść symbolizujący produkt ekologiczny, bezpieczny dla ludzi i środowiska.

Ekologia.pl

5/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Maluje Magnat ceramic. Po pierwsze jest hipoalergiczna a więc bezpieczna. A po drugie jest rzeczywiście odporna na zmywanie. Mam w domu małe dzieci więc dla nas idealna

:)