Najbardziej ekologiczny biurowiec w Polsce
Nowa siedziba firmy doradczej Deloitte w Warszawie okazała się jednym z najbardziej energooszczędnych i ekologicznych biurowców w Polsce. Budynek jako jedyny w naszym kraju otrzymał certyfikat GreenBuilding. Zaświadczenie to jest wydawane, gdy budowla zużywa o 25 proc. mniej energii niż przewidują krajowe normy budowlane.
Certyfikat GreenBuilding jest częścią zainicjowanego w 2005 r. przez Komisję Europejską dobrowolnego programu, który koncentruje się na wprowadzaniu energooszczędnych rozwiązań w przedsięwzięciach komercyjnych oraz na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii.
W Deloitte House zużycie energii nie tylko spełnia, ale nawet przewyższa standardy GreenBuilding przewidziane przez Komisję Europejską. Z badań wynika, że zużycie energii jest w biurowcu o 32,5 proc. niższe niż wymagane przez polskie prawo.
Mniejsze zużycie energii jest wynikiem zastosowania rozwiązań technologicznych mających m.in. na celu zachowanie równowagi między szklanymi i izolacyjnymi elementami konstrukcyjnymi oraz niższą przepuszczalność cieplną przeszkleń.
Realizując prace nad budynkiem, skupiono się na efektywnym wykorzystaniu ciepła. Sprawność zastosowanego tam systemu jest na poziomie ok. 60 proc. Okazuje się więc, że jest to jeden z najwydajniejszych systemów odzyskiwania ciepła stosowanych w budynkach biurowych.
W budynku zastosowano również bardzo efektywny i ekologiczny sposób oświetlenia pomieszczeń, wykorzystując m.in. poziom nasłonecznienia obiektu, energooszczędne świetlówki oraz elementy oświetleniowe wykonane z materiałów nadających się do recyklingu. Zainstalowany w biurowcu system klimatyzacyjny, oparty na belkach chłodzących, generuje niskie koszty utrzymania i pomaga zaoszczędzić nawet do 90 proc. w porównaniu z systemem wentylacyjnym opartym na klimawektorach wentylatorowych.
Zauważyłem, że firmy projektujące biurowce coraz więcej uwagi przywiązują ekologii i dobrze, tak powinno być. Biurowiec, do którego przenosimy naszą działalność, Business Park Marywilska na warszawskim Żeraniu również posiada piękne otoczenie i był to jeden z powodów, dla których zdecydowaliśmy się właśnie na to miejsce.
Marywilska jest nowoczesna, ale firmy nie mają środków na kolejne inwestycje i to główny problem. W jartomie lokale Marywilskiej stoją za dobre pieniądze, ale sądzę że do momentu kiedy na rynku nie dojdzie do większego boomu, dalej cena będzie niska. Kwestia tego czy znajdą się klienci, którzy to przejmą.