Nowe przepisy dla szamb i oczyszczalni ścieków – co się zmieni w 2025 roku?
Wciąż na wielu obszarach naszego kraju nie ma możliwości przyłączenia się do zbiorczego systemu wodno-kanalizacyjnego. W takich miejscach z sukcesem funkcjonują szamba oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków. W związku z tym warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, szczególnie w kontekście potencjalnych zmian, jakie czekają właścicieli tego typu instalacji w nadchodzącym roku.
Nowy rok to zazwyczaj modyfikacja przepisów polskiego prawa, w tym także takich obszarów jak właśnie gospodarka ściekowa. Gminy są bowiem zobowiązane do tego, aby nie tylko ewidencjonować wszelkie zbiorniki bezodpływowe czy oczyszczalnie, ale również prowadzić cykliczne kontrole, które mają potwierdzić, czy instalacje te działają zgodnie z normami.
Jak działają szamba i przydomowe oczyszczalnie?
Zanim przejdziemy do kwestii prawnych, warto w skrócie przybliżyć model funkcjonowania obydwu rozwiązań oraz wskazać zasadnicze różnice między nimi. Szambo to nic innego jak zbiornik, który nie posiada odpływu, przez co musi być regularnie opróżniany. Przydomowe oczyszczalnie ścieków z kolei są systemem przepływowym, a więc same w sobie nie gromadzą nieczystości, lecz neutralizują je, a następnie – już w postaci czystej wody – odprowadzają z powrotem do środowiska naturalnego. Dzięki temu nie trzeba ich opróżniać, a jedyną czynnością jest zlecenie raz czy dwa razy w roku usunięcia resztek osadowych ze zbiornika, w którym odbywa się proces oczyszczania ścieków.
Nowe przepisy dotyczące szamb i oczyszczalni – co trzeba wiedzieć?
W przyszłym roku nie czeka nas żadna rewolucja jeśli chodzi o prywatne szamba czy przydomowe oczyszczalnie. Nie oznacza to jednak, że właściciele nieruchomości mogą przymknąć oko na kiepski stan instalacji itd. Wręcz przeciwnie, ponieważ jak co roku, każdy z nich musi spodziewać się kontroli urzędników, którzy dokładnie sprawdzą nie tylko kwestie techniczne, ale też to, czy szambo lub zbiornik oczyszczalni są opróżniane regularnie. Potwierdzeniem będzie tutaj zarówno sama umowa zawarta z wyspecjalizowaną w tym obszarze firmą, jak i opłacone rachunku czy faktury za wykonanie usługi. Bardzo ważne jest więc to, aby gromadzić takie dokumenty w jednym miejscu, a także na bieżąco monitorować, czy szambo lub oczyszczalnia działają prawidłowo.
Czy warto zainwestować we własną oczyszczalnię ścieków?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków są w tym kontekście niezwykle wygodnym rozwiązaniem, które od lat wypiera z rynku tradycyjne szamba. Wśród zalet należy wymienić bezawaryjność, brak konieczności obsługi, wysoką wydajność, skuteczność, a także walory ekologiczne. Jeśli więc ktoś jeszcze zastanawia się nad budową przydomowej oczyszczalni, nie ma na co czekać, tylko już dziś podjąć decyzję, ponieważ jest to inwestycja, która bardzo szybko się zwróci. Kluczem do sukcesu jest jednak prawidłowe przeprowadzenie całego procesu, od wyboru, aż po montaż i przetestowanie oczyszczalni. To dlatego najlepiej zlecić to fachowej ekipie takiej jak Traidenis-Pol, która zadba o każdy szczegół.
art.sponsorowany